Kadınlarda Kanserle Bağlantılı Yaygın PFAS Kimyasalları

Yeni bir çalışma, daha yüksek düzeyde per ve poliflorlu alkil maddelere veya PFAS'a maruz kalan kadınların belirli kanserlere yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu öne sürüyor. Maruz kalma aynı zamanda karaciğer hasarı, doğurganlık sorunları, yüksek tansiyon ve diğer sağlık durumlarıyla da bağlantılı.

PFAS, şampuan, diş ipi, kozmetik, yapışmaz tencere, gıda ambalajı, giyim ve daha fazlası dahil olmak üzere günlük ev eşyalarında bulunan 15.000'den fazla bileşiğin bulunduğu bir kategoridir. PFAS bileşikleri su ve gıda kaynaklarına karışabilir. Bunlar parçalanmıyorlar ve çevrede onlarca yıl dayanabiliyorlar. PFAS ayrıca insanların vücutlarında aylarca, yıllarca kalır. Southern Üniversitesi'nde çevre sağlığı konusunda yardımcı doçent olan çalışma yazarı Max Aung, "Kadınlarda (potansiyel olarak ölümcül bir cilt kanseri türü) melanom, yumurtalık ve rahim kanserlerinin önceki teşhisleri, belirli PFAS kimyasallarına daha yüksek maruz kalma düzeyleriyle ilişkiliydi. Deneysel hayvan ve (test tüpü) modelleri, PFAS'a maruz kalmanın bağışıklık sistemini, (hormonal) sistemi, karaciğer fonksiyonunu ve diğer vücut süreçlerini etkileyebileceğini gösteriyor" dedi.

Araştırma için araştırmacılar, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması'nın 2005-2018 yılları arasındaki verilerini inceledi. Örneklem, önceki kanser teşhisleri sorulan 48.000'den fazla kişiyi içeriyordu. Yanıtları PFAS maruziyetleriyle karşılaştırıldı. PFDE olarak bilinen bir PFAS'a daha fazla maruz kalan kadınların daha önce melanom tanısı bildirme olasılığı en düşük çeyrekte olanlara göre iki kat daha fazlaydı. Diğer iki PFAS bileşiğine (PFNA ve PFUA) daha fazla maruz kalan kadınların daha önce melanom tanısı alma ihtimali neredeyse iki katıydı. Araştırmacılar ayrıca PFNA ile önceden rahim kanseri teşhisi arasında bir bağlantı buldular. Ayrıca çalışma, plastiklerde kullanılan Bisfenol A (BPA) ve boyalarda kullanılan bir kimyasal olan 2,5-diklorofenol gibi fenollere daha yüksek düzeyde maruz kalan kadınların daha önce yumurtalık kanseri tanısı bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. 2,5 diklorofenol aynı zamanda atık su arıtımının bir yan ürünüdür. Araştırmacılar, PFAS'ın kan belirteçleri ile erkeklerde daha önceki kanser teşhisleri arasında hiçbir bağlantı bulamadılar. Ancak bazı ırksal farklılıklar buldular. PFAS'a maruz kalan beyaz kadınların daha önce yumurtalık ve rahim kanseri tanısı alma olasılığı Siyah kadınlara göre daha yüksekti. Çalışmada, PFAS'a maruz kalan beyaz erkeklerin daha önce prostat kanseri tanısı alma ihtimalinin Siyah erkeklere göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 20.09.2023

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Çift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuH5N2 Kuş Gribinden İlk İnsana bulaşma ve İlk Ölüm

Meksika'da 59 yaşındaki bir kişi, dünyada kuş gribinin H5N2 türüyle enfekte olduğu bilinen ilk insan oldu ve hasta, hastalıkla bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Kuş gribinin H5N1 ve H5N2 türleri uzun süredir... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.