İşlenmemiş Zeytinyağı Alzheimer’ı Önler Mi?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, günlük tüketilen besinlerle birlikte işlenmemiş zeytinyağı tüketmek, alzheimer ve unutkanlığın önüne geçebilir.

İşlenmemiş saf zeytinyağları, içerdikleri tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kaliteli ve faydalı yağlardandır. Yüksek kolesterol ve kalp hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. 2012’ de fareler üzerinde yapılan bir çalışmada zeytinyağı, farelerin hafıza ve öğrenme yeteneklerinin gelişmesini sağlamıştır. Araştırmacılar, bu gelişimin zeytinyağının bol miktarda polifenol içermesinden kaynaklandığını ileri sürmektedir. Dr. Domenico Pratico’nun öncülük ettiği araştırmaya göre saf zeytinyağı, fare beynilerindeki toksikleri yok etme kabiliyetini geliştirmiş ve nöronlar arasındaki bağlantı bütünlüğünü korumuştur.

Normal tau proteini, sağlıklı bir beyinde nöronları destekler ve mikrotüplerin dengelenmesine yardımcı olur. Ancak dolaşım sırasında nöronlarda tau birikmesi gözlenebilir ve bu oluşum zamanla toksik bir yapı halini alır. Bu durum da Alzheimer oluşumunun temel sebepleri arasındadır. Deneyde 1 ay boyunca saf zeytinyağı diyeti uygulanan farelerin beyinlerinde, tau birikiminin %60 daha az olduğu belirlenmiştir. Ayıca alınan beyin dokularında, saf zeytinyağı diyeti uygulanan farelerin daha iyi derecede sinaps işlevi ve nöroplastisiteye sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılan deney sonrasında Dr. Patico, saf zeytinyağının uzun zamandır insanlarda beslenmenin bir paçası olduğunu ve henüz tam olarak bulunamayan nedenlerden dolayı pek çok faydasının bulunduğunu belirtmiştir.

Makalenin Ingilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yüz maskesi yayılmayı durdurur

Yeni bir araştırmaya göre, öksürük bir odaya bir COVID-19 bulutu yayabilir, ancak bir yüz maskesi bu bulutun boyutunu ve yayılmasını büyük ölçüde küçültebilir. Araştırmacılar, maskesiz bulutun hacminin cerrahi maskeden yaklaşık... Devamını okuKahve ve yeşil çay

Tip 2 diyabet hastasıysanız ve yeşil çay veya kahve içmeyi seviyorsanız, yeni araştırmalar erken ölüm olasılığınızı azaltabileceğinizi gösteriyor. Ama bu içecekleri gerçekten sevmeniz gerekiyor. Çalışma, günde iki fincan kahve... Devamını okuNeden kadınlar COVID-19'a daha az eğilimli?

Yeni bir ankete göre, kadınların COVID-19'den erkeklerden daha az etkilenmelerinin nedenlerinden biri, sosyal uzaklaşma politikalarına daha fazla bağlı olmalarıdır. Anket Avustralya, Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya, Yeni Zelanda, Birleş... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.