Güncel Sağlık Haberleri » İşitme Cihazları Depresyonu, Bunamayı ve Düşmeleri Azaltıyor

İşitme Cihazları Depresyonu, Bunamayı ve Düşmeleri Azaltıyor

Yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre işitme cihazları işitme kaybı olan yaşlılara işitmeye katkıda bulunma dışında da yararlar sağlıyor. İstatistiklere göre A.B.D.’de 65-74 yaş arasındaki her dört yaşlıdan birinde, 75 yaş üzerinde ise her iki yaşlıdan birinde işitma kaybı var. İşitme cihazları bu kişilere yarar sağlayabilir ama yeterli oranda kullanılmıyorlar ve işitme kaybı olanlarda demans , depresyon, anksiyete , yütüme problemleri ve düşmede artış görülebiliyor.

"Journal of American Geriatrics Society" dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma işitme cihazlarının kullanımının iştme kaybı olanlarda bu sorunları azalttığını saptadı. Çalışmayı yapan ekibin başındaki Michagan Üniversitesi'nden Elham Mahmoudi’ye göre işitme cihazları yukarıda sözünü ettiğimiz sorunların gelişmesini tamamen önleyemse bile gelişmelerini geciktirebiliyor ya da etkilerini azaltabiliyor. Çalışmada 66 yaş ve üzerinde işitme kaybı olan 115.000 bireyin verileri değerlendirildi. Tanıdan 1 yıl öncesi ile 3 yıl sonrası arasındaki dönemde takip edildiler. Bu bireylerde işitme cihazını kullanımının tanı sonrasındaki süreçlere etkisine bakıldığında, cihaz kullananlarda kullanmayanlara göre demans gelişiminde %18, depresyon ve anksiyete gelişiminde %11 ve düşmelerde %11 azalma görüldü. Bunu nedenleri arasında işitme kaybının yol açtığı sosyal izolasyonun azalmasının da bulunabileceği düşünülüyor.
Genel verilere göre popülasyonda işitme kaybı olanların küçük bir azınlığı işitme cihazı kullanıyor. Bu çalışma işitme cihazlarının önemini çok yönlü yararlarını ortaya koyarak bir kez daha vurguluyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 19.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Görme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuFruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada frukt... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.