İnsan Vücudundaki BPA Seviyesi Tahmin Edilenden Fazla Olabilir

İnsan vücudundaki Bisphenol A(BPA) seviyesini araştırmak için çalışmalar yapan bilim insanları, kimyasal maddelere maruz kalma ve insan vücudundaki kimyasal madde oranının arttığını keşfetti.

BPA, yiyecek ve içecek kaplarında kullanılan ve sert plastiklerin içerisinde bulunan kimyasal maddedir. İnsan vücudundaki endokrin sistemi bozma, yani hormonların çalışmasını engelleme gibi pek çok sağlığa zararlı etkilerinin olduğu son 10 yıldan beri araştırılmaya ve anlaşılmaya başlanmıştır. Gebelik sırasında anne vücudunda BPA oranın artması, bebeğin sağlığını kötü etkileyebilir. Araştırmacıların belirttiklerine göre bebekte büyüme ve gelişmede geri kalma, kanser gibi risklerin gözlemlenmesi muhtemelken annelerde ise doğurganlıkta azalma gibi rahatsızlıklar gözlemlenebilir.

Önceden yapılan araştırmalarda yenilebilir bir salyangoz türü olan Helix Pomatia’ nın salgıladığı enzimler kullanıldı. Ancak bu yöntemin verimliliğinin düşük olduğu keşfedildi ve yeni yöntemler araştırıldı.

Araştırmada kullanılmak üzere 29’u hamile kadınlardan olmak üzere toplamda 39 idrar örneği alındı. Alınan numunelerin hepsi dikkatle incelendi. Bu araştırmadan önce BPA ölçümleri en son, ABD Ulusal Sağlık Ve Beslenme İnceleme Anketi tarafından yapıldı. Yeni yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, insan vücudundaki BPA oranı bir önceki ölçüme göre 44 kat daha fazla olabilir.

Araştırmacılar, BPA yerine kullanılan diğer kimyasal maddelerin de insan hayatı için risk taşıdığını belirtti. Ayrıca araştırmacılar, aynı araştırma yöntemlerini oyuncaklarda, sabunlarda, kozmetik ürünlerde ve daha birçok üründe kullanılan kimyasallara da uygulamayı planladıklarını belirtti.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz

Haber Yayınlanma Tarihi : 02.01.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Anksiyete ve Sigara

Kaygı, insanların sigara içmesine neden olur mu? Veya sigara içmek kaygıya neden olur mu? Akıl sağlığı ve bağımlılığının diğer birçok yönü gibi, kesin sonuçlara varılamaz. Anksiyete bozuklukları, ABD'de yetişkin nüfusun ... Devamını okuSosyal Mesafe ve Arkadaşlar

Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs salgını sırasında insanların sosyal mesafe tavsiyelerini takip etmelerini ailesi ve arkadaşları etkileyebilir. İngiliz araştırmacılar, 114 ülkede 6.600'den fazla kişiden gelen bilgileri analiz e... Devamını okuBeyninizi Keskin Tutmak

Zihinsel düşüş, yaşlanmanın en korkulan yönlerinden biridir. İnsanlar, hafıza güçlendirici olarak lanse edilen takviyeleri yutmaktan, Sudoku ve bulmaca çözmek için saatler harcamaya kadar, bunu önlemek için hemen her şeyi yapacaklar.... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.