Hava Kirliliğini Azaltmak Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Yayımlanan bir rapora göre, çeşitli ülkelerde hava kirliliğinin kısmen azaltılması sonucu sağlık şikayetlerinde ciddi düşüşler gözlemlendi.

Hava kirliliğinin sağlığı olumsuz etkilediği herkesçe kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, hava kirliğinin çeşitli sağlık sorunları yanında diyabet ile bağlantısının olduğu da düşünülüyor. Çalışmaları sonuca ulaştıran en önemli bulgular, İrlanda’da sigara içmenin yasaklanması ile ortaya çıktı. Raporda belirtilene göre İrlanda’da herhangi bir nedenden dolayı ölüm oranlarında %13, iskemik kalp hastalıklarında %26 ve KOAH vakalarında %32 düşüş olduğu tespit edildi. Benzer bir örnek de Utah da yaşandı. Bir çelik fabrikasının 13 aylığına kapatılması sonucunda hastanelerde zatürre, bronşit ve astım gibi şikayetlerin azaldığı gözlemlendi. Fabrikayı sadece 13 ay kapatmak, kirli hava konsantrasyonunu yarıya indirdi.

1996 yılında Atlanta’ da da çarpıcı veriler elde edilmiş. Atlanta’nın olimpiyatlara ev sahipliği yaptığı sıralarda sporcuların ulaşımını kolaylaştırmak için şehir merkezinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Yapılan bu müdahale sonucunda ozon konsantrasyonunda %28lik düşüş oldu. 4 hafta sonrasında da hastanelerdeki çocuk astım şikayetlerinde %42’lik düşüş gözlendi. Raporda Çin örneği de yer alıyor. 2008 Olimpiyatları sırasında Çin’deki seyahat ve fabrika kısıtlamaları sonucunda kirli hava konsantrasyonunda %62’lik düşüş yaşandı.

Araştırma ekibinin başında bulunan Dr. Dean Schraufnagel, hava kirliğinin herkesi etkileyen, uzun vadede büyük ölçüde zararlar verme potansiyeli bulunan bir sağlık riski olduğunu vurguladı. Dr. Dean, açıklamalarına “Hava kirliliğini azaltmanın yararlı olduğunu biliyorduk ancak kısa sürelerde böyle çarpıcı sonuçların ortaya çıkası etkileyici. ” ifadesini ekledi.

Makalenin Ingilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 09.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerikada 15-39 yaş kanserleri

Yeni araştırmalar, ABD'li gençler ve genç yetişkinler arasındaki kanser vakalarının 1970'lerden bu yana %30 arttığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından toplanan verileri kullanarak, 1973 ile 2015... Devamını okuGıdalardan Gelen Metabolitler İnme Riskinizi Etkileyebilir

Yeni bir analize göre, vücuttaki metabolitler olarak adlandırılan bazı küçük moleküllerin seviyeleri inme riskinizi etkileyebilir. Metabolitler, insanların yediği gıdalardan gelir ve vücutta ve mikroplarda kimyasal işlemlere neden olurl... Devamını okuAşı haberleri

İngiltere, dünya çapında milyonlarca insanı aşılama yarışında Pfizer'in aşısını onayladı ve bir koronavirüs aşısının acil kullanımına izin veren ilk Batı ülkesi oldu. Bu bir aşıya duyulan acil ihtiyaç ile bir aşının güv... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.