Hava kirliliğindeki küçük düşüşler bile riski azaltıyor.

Yeni bir çalışma gösteriyor ki, ince partikül hava kirliliğine uzun süre maruz kalmak kalp hastalığı ve ölüm için önemli bir risk faktörüdür, ancak kirlilik seviyelerindeki küçük düşüşler bile tehdidi azaltabilir.

Araştırmacılar 21 ülkede 35-70 yaş arası 157.000 yetişkinden gelen verileri analiz ettiler. 2003-2018 arasında 9.000'den fazla insanın 4.000'den fazla kalp krizi ve 4.100'den fazla inme dahil kalp hastalığı olayları vardı. 3.200'den fazla ölüm kalp hastalığına bağlandı. Araştırmacılar, belgelenen kalp olaylarının% 14'ünün PM2.5 maruziyeti ile bağlantılı olduğu sonucuna vardı. Çalışmada, PM2.5 kirliliğindeki metreküp başına 10 mikrogramlık her artış için kalp olaylarının% 5 arttığı bulundu.

PM2.5 kirliliğine 2,5 mikronun altındaki havadaki partiküller neden olur, araba motorları, şömineler ve kömür yakıtlı elektrik santralleri gibi yanma kaynakları ile üretilir, kronik iltihaplanmaya neden olabilecekleri akciğerlerin derinliklerine gidecek kadar küçüktürler.

Corvallis'teki Oregon Eyalet Üniversitesi'nde çevre epidemiyoloğu yazarı Perry Hystad "Bu çok büyük bir sayı" dedi. "Bu kardiyovasküler hastalık yükünün önemli bir kısmı." Hystad, hava kirliliği ve kalp hastalığı riski arasındaki en güçlü bağın inmeler için olduğunu söyledi.

İyi haber şu ki, Lancet Planet Health dergisinin Haziran sayısında yayınlanan çalışmanın yazarlarına göre, kalp sağlığı kirlilik seviyelerindeki herhangi bir iyileşmeden faydalanıyor. Hystad, "Açık hava kirliliği konsantrasyonunu azaltırsanız, kardiyovasküler hastalık için faydalar görürsünüz." diyerek şöyle devam etti: "Bu çalışmadan önce durumun böyle olup olmadığından emin değildik. Bazı çalışmalar, yüksek konsantrasyonda, birçok gelişmekte olan ülkede görüldüğü gibi, sağlık yararları oluşmadan önce seviyelerin çok büyük miktarlarda azaltılması gerektiğini öne sürmüşlerdi."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 30.06.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Merdivenden düşmek kırık kemiklere neden olmakla kalmaz.

Yeni çalışma, Ekim 2015 ile Ekim 2016 arasında Avustralya'nın Queensland şehrindeki iki hastanenin acil servislerinde merdivenlerden düşen ve acil servislerde görülen 134 kişiyi içeriyor. Araştırmacılar, merdivenden düşmenin uzun sü... Devamını okuNew York'taki ölüm oranları neyi gösteriyor?

Araştırmacılar, New York'taki COVID-19 ölüm oranının bazı ülkelerin iki katından fazla olduğunu ve şehrin yaşlı ölüm riskinin en yüksek olduğunu belirtti. 1 Mart'tan 16 Mayıs'a kadar New York'ta 191.000'den fazla laboratuvarda onay... Devamını okuKalp krizi riski mevsimlerle değişir mi?

Yeni bir araştırma, kış ve yaz aylarında kalp krizi, anjina ve diğer kalp olaylarının arttığını gösteriyor. Araştırmacılar, çoğunluğu Japonya'dan olan akut koroner sendromlu 1.113 kişinin uluslararası kayıtlarını incelediler.... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.