Hava Kirliliği Psikolojik Rahatsızlık Riskini Artırıyor

PLOS Biology'de yayınlanan makalede, hava kirliliğinin çeşitli psikolojik rahatsızlıklarla ilişkisinin bulunduğu, bu durumun özellikle bipolarlıkta ve ciddi depresyonda daha belirgin olduğu açıklandı.

Chicago Üniversitesi'nden Dr. Atif Khan ve çalışma arkadaşları, yaptığı çalışmada hava kirliliği ile nöropsikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiyi araştırdı. Araştırmada 2 büyük veri seti kullanıldı ve 6 farklı rahatsızlık ele alındı. Veri setleri, Amerika'daki sigorta firması raporlarından ve Danimarkada'ki tedavi veritabanlarından seçildi.

Araştırmacılar, düşük hava kalitesinin bipolar bozukluk ve ciddi depresyon oranlarıyla doğru orantılı olduğunu saptadı. Bu durum hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Danimarka'da yapılan analizlerde görüldü.

Aynı durum daha önce hayvanlarda da gözlendi.

Araştırmada, kirletici etkilerin insan beynini çeşitli nöroinflamatuvar yollarla etkilediğini düşündüklerini söyledi. Araştırmacılar bu durumun daha önce hayvanlar üzerinde yapılan farklı çalışmalarda da gözlendiğini söyledi.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 21.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.