Güncel Sağlık Haberleri » Hava Kirliliği Psikolojik Rahatsızlık Riskini Artırıyor

Hava Kirliliği Psikolojik Rahatsızlık Riskini Artırıyor

PLOS Biology'de yayınlanan makalede, hava kirliliğinin çeşitli psikolojik rahatsızlıklarla ilişkisinin bulunduğu, bu durumun özellikle bipolarlıkta ve ciddi depresyonda daha belirgin olduğu açıklandı.

Chicago Üniversitesi'nden Dr. Atif Khan ve çalışma arkadaşları, yaptığı çalışmada hava kirliliği ile nöropsikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiyi araştırdı. Araştırmada 2 büyük veri seti kullanıldı ve 6 farklı rahatsızlık ele alındı. Veri setleri, Amerika'daki sigorta firması raporlarından ve Danimarkada'ki tedavi veritabanlarından seçildi.

Araştırmacılar, düşük hava kalitesinin bipolar bozukluk ve ciddi depresyon oranlarıyla doğru orantılı olduğunu saptadı. Bu durum hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Danimarka'da yapılan analizlerde görüldü.

Aynı durum daha önce hayvanlarda da gözlendi.

Araştırmada, kirletici etkilerin insan beynini çeşitli nöroinflamatuvar yollarla etkilediğini düşündüklerini söyledi. Araştırmacılar bu durumun daha önce hayvanlar üzerinde yapılan farklı çalışmalarda da gözlendiğini söyledi.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 21.08.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını okuAntibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.