Hava Kirliliği Psikolojik Rahatsızlık Riskini Artırıyor

PLOS Biology'de yayınlanan makalede, hava kirliliğinin çeşitli psikolojik rahatsızlıklarla ilişkisinin bulunduğu, bu durumun özellikle bipolarlıkta ve ciddi depresyonda daha belirgin olduğu açıklandı.

Chicago Üniversitesi'nden Dr. Atif Khan ve çalışma arkadaşları, yaptığı çalışmada hava kirliliği ile nöropsikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiyi araştırdı. Araştırmada 2 büyük veri seti kullanıldı ve 6 farklı rahatsızlık ele alındı. Veri setleri, Amerika'daki sigorta firması raporlarından ve Danimarkada'ki tedavi veritabanlarından seçildi.

Araştırmacılar, düşük hava kalitesinin bipolar bozukluk ve ciddi depresyon oranlarıyla doğru orantılı olduğunu saptadı. Bu durum hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Danimarka'da yapılan analizlerde görüldü.

Aynı durum daha önce hayvanlarda da gözlendi.

Araştırmada, kirletici etkilerin insan beynini çeşitli nöroinflamatuvar yollarla etkilediğini düşündüklerini söyledi. Araştırmacılar bu durumun daha önce hayvanlar üzerinde yapılan farklı çalışmalarda da gözlendiğini söyledi.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 21.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Gençler ve Sebzeler

Yeni bir hükümet araştırması, ABD lise öğrencilerinin sadece %2'sinin yeterince sebze yediğini gösteriyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından gençlerin yeme alışkanlıklarını değerlendirdi. Ve sonuçlar hayal... Devamını okuÖğle Uykusu Sizi Daha Akıllı Yapabilir

Yeni bir çalışma, öğleden sonra yapılan şekerlemenin zihinsel çevikliği artırabileceğini ortaya koyuyor. 25 Ocak'ta General Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmada Çinli araştırmacılar, öğle uykusunun "yerel farkındalık", s... Devamını okuSigara ve Meme Kanseri

Yeni bir araştırma, nikotinin, hastalığın akciğerlere yayılmasını teşvik ettiğini öne sürüyor. Araştırmacılar, yaklaşık 1.100 meme kanseri hastasını inceledi. Halihazırda sigara içenlerin ve daha önce sigara içenlerin hiç si... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.