Hava Filtreleri Ve Mikroorganizmalar

Hava filtreleri evinizdeki havayı taze tutmaya yardımcı olabilir, ancak yeni bir inceleme, bunların hava yoluyla bulaşan bir virüse yakalanma riskinizi azaltmadığını ortaya koyuyor.

Birleşik Krallık'taki East Anglia Üniversitesi'nden araştırmacılar hava arıtma teknolojilerinin okullar veya bakım tesisleri gibi gerçek dünya ortamında test edildiği 32 önceki çalışmadan elde edilen verileri analiz etti. Kapalı alanları enfeksiyona karşı daha güvenli hale getirmek için tasarlanan teknolojilerin gerçek dünyada etkili olmadığı görüldü. East Anglia Üniversitesi Norwich Tıp Fakültesi'nden baş araştırmacı Dr. Julii Brainard, "Göz önünde bulundurduğumuz teknoloji türleri arasında filtreleme, antiseptik ışıklar, iyonlaştırıcılar ve virüsleri güvenli bir şekilde ortadan kaldırmanın veya solunabilir havada devre dışı bırakmanın diğer yolları vardı. Hava arıtma teknolojilerinin gerçek dünya ortamlarında insanları koruyabileceğine dair güçlü bir kanıt bulamadık. Birleşik kanıtlar, bu teknolojilerin hastalıkları durdurmadığını veya azaltmadığını gösterdi. Bulgularımız hayal kırıklığı yaratıyor ancak halk sağlığı konusunda karar vericilerin resmin tamamını görebilmesi hayati önem taşıyor" dedi.

Araştırmacılar, incelemelerindeki tüm çalışmaların pandemi öncesine ait olduğunu belirtti. COVİD döneminde havanın arıtılmasına yönelik başlatılan çalışmaların hiçbiri henüz yayınlanmadı. Brainard, "COVID sırasında yapılan bu çalışmaların yakında yayınlanacağını ve pandemi sırasında hava arıtmanın değerinin ne olabileceği konusunda daha bilinçli bir yargıya varabileceğimizi umuyoruz" dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 18.11.2023

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Çift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuH5N2 Kuş Gribinden İlk İnsana bulaşma ve İlk Ölüm

Meksika'da 59 yaşındaki bir kişi, dünyada kuş gribinin H5N2 türüyle enfekte olduğu bilinen ilk insan oldu ve hasta, hastalıkla bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Kuş gribinin H5N1 ve H5N2 türleri uzun süredir... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.