Hastanede Yatan Birçok COVID Hastasında Görülen Kalp Hasarı

Yeni bir İngiliz araştırmasına göre hastaneye kaldırılan COVID-19 hastalarının yarısından fazlasında taburcu edildikten sonra kalp hasarı bulundu. Çalışmaya Londra'daki altı hastanede şiddetli COVID-19 tedavisi gören 148 hasta dahil edildi. Hastaların hepsinde, kalp kası yaralandığında kana salınan troponin adlı bir protein seviyesi yükseldi.

Araştırmacılar, hastanede yatan birçok COVID-19 hastasının, kritik derecede hasta olduklarında troponin seviyelerinin yükseldiğini ve vücudun enfeksiyona abartılı bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu belirtti. Hastaların kalplerinin MRG taramaları taburcu olduktan en az bir ay sonra yapıldı. Taramalar, %54'ünün kalplerinde hasar olduğunu gösterdi. Hasar, kalp kasının iltihaplanması, kalp dokusunun yara izi veya ölümü ve kalbe sınırlı kan akışını içeriyordu. Bulgulara göre, bazı hastalar üç hasar türünün kombinasyonuna sahip.

University College London'da Kardiyoloji Profesörü Marianna Fontana'ya göre, "Yükseltilmiş troponin seviyeleri, COVID-19 hastalarında daha kötü sonuçlarla ilişkilidir. Şiddetli COVID-19 hastalığı olan hastalarda, genellikle diyabet, yüksek kan basıncı ve obezite gibi önceden var olan kalp ile ilgili sağlık sorunları vardır. Ancak şiddetli COVID-19 enfeksiyonu sırasında kalp doğrudan da etkilenebilir. Kalbin MRI taramaları farklı yaralanma modellerini belirleyebilir ve bu da tedavileri daha etkili bir şekilde hedeflemek için daha doğru teşhisler koymamızı sağlayabilir. Çalışma bulguları iki fırsat sunuyor. Birincisi, öncelikle yaralanmayı önlemenin yollarını bulmaktır. Gördüğümüz bazı modellere göre, kan pıhtılaşması, potansiyel tedavilerimizin olduğu bir rol oynuyor olabilir. İkinci olarak, iyileşme sırasında yaralanmanın sonuçlarını tespit etmek, zaman içinde kalp fonksiyonunu korumak için spesifik destekleyici ilaç tedavilerinden fayda sağlayacak hastaları belirleyebilir."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 21.02.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ruh Haliniz Sağlığınızı Etkileyebilir

Öfkenin berbat, kahkahanın iyi hissettirdiğini anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak bu duygulardan birinin neden bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diğerinin ise onu yıprattığını, kalbe zarar verdiğini ve bunama r... Devamını okuAmerikalılar İlkbaharın Sonlarına Kadar COVID Sürü Bağışıklığına Ulaşabilir mi?

Salgınla ilgili iyi haberlere aç mısınız? Bir epidemiyolog, Amerikalıların ilkbaharın sonlarında yeni koronavirüse karşı sürü bağışıklığına ulaşabileceğine inanıyor. Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde (UA) halk sağlı... Devamını okuSüper Yaşlı'ların Sırları

Araştırmacılar, bazı insanların 80'li ve 90'lı yaşlarına girerken bilişsel fonksiyonlarda keskin kalmasının temel nedenini ortaya çıkarmış olabilir: Beyinleri, Alzheimer hastalığını belirleyen bazı proteinlerin birikmesine direniy... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.