Hastaların Neredeyse Yarısı Ciddi Sorunlarını Doktorlarına Anlatmıyor

14 Ağustos 2019'da JAMA Network Open'da yayınlanan makalede, hastaların yüzde 47.5'inin depresyon, intihar eğilimi, aile içi şiddet ve cinsel saldırı gibi hayatı tehdit eden sorunlarını doktorlarından sakladığını ortaya çıkardı.

Andrea Gurmankin Levy, Middlesex Community College'da çalışma arkadaşlarıyla beraber yaptığı çalışmada ülke genelinde 2 anket yaparak toplamda 4510 kişiden gelen yanıtları inceledi. Anketlerden biri, Amerikan Amazon şirketinin Mechanical Turk ( MTURK ), diğeri de Survey Sampling International websitesi üzerinden yapıldı. Araştırmada, depresyon, intihar eğilimi, aile içi şiddet ve cinsel saldırı gibi olayların doktorlara anlatılmama oranları ve bunların sebeplerini öğrenmek hedeflendi.

Araştırmacılar depresyon, intihar eğilimi, aile içi şiddet ve cinsel saldırı gibi olaylardan en az birini yaşayan katılımcılardan ilk ankette %47.5'inin, ikinci ankette ise %40'ının yaşadıkları duruma ilişkin bilgiyi doktorlarından sakladıklarını gördü. Katılımcıların ilk ankette %72.7, ikinci ankette ise %70.9'u utandıklarını, %66.4 ila %53.4'ü bu durumdan yargılanmayı veya kendilerine ders verilir nitelikte konuşulmasını istemediklerini söyledi. Hastaların %62.4 ila %51.1'i doktorlarına anlattıktan sonra ilaç kullanımı, bir psikologdan yardım alma gibi durumlardan çekindiklerini söyledi.

Gençler ve kadınlar daha çok saklıyor


Araştırmada, bu dört olaydan (depresyon, intihar eğilimi, aile içi şiddet ve cinsel saldırı) en az birini yaşayan gençlerin ve kadınların bu durumu doktorlarından gizleme oranlarının daha yüksek olduğu görüldü. Ayrıca, ikinci ankete göre kişisel sağlığın düşüklüğünün yaşanan olayların açıklanmasının düşüklüğüyle ilişkili olduğu tespit edildi. Birinci ankette ise bu durum gözlenmedi.

Araştırmacılar, bu çalışmanın hastaların yakın gelecekte sorun olabilecek tehlikeleri doktorlarından sakladığını gösterdiğini ve hastaların bu tarz durumları doktorlarına aktarırken nasıl daha rahat hissedebileceklerini anlamanın bu sorunlardan kaynaklanabilecek riskleri azaltabileceğini söylüyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal halini buradan okuyabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 20.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sosyal Mesafe ve Arkadaşlar

Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs salgını sırasında insanların sosyal mesafe tavsiyelerini takip etmelerini ailesi ve arkadaşları etkileyebilir. İngiliz araştırmacılar, 114 ülkede 6.600'den fazla kişiden gelen bilgileri analiz e... Devamını okuBeyninizi Keskin Tutmak

Zihinsel düşüş, yaşlanmanın en korkulan yönlerinden biridir. İnsanlar, hafıza güçlendirici olarak lanse edilen takviyeleri yutmaktan, Sudoku ve bulmaca çözmek için saatler harcamaya kadar, bunu önlemek için hemen her şeyi yapacaklar.... Devamını okuHaberleri kapatın

Doktorlar, kalbinize ve sağlığınıza iyi davranın ve haberleri kapatın diyor. Northwestern Üniversitesi uzmanları, güncel olayları günde birkaç kez kontrol etmeyi ve daha fazlasını önermiyor. Sürekli güncellemeler endişe ve depresyo... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.