Hangi Diyet Lifi Kaynağı En İyi Çalışır?

Yeni araştırmalara göre, diyetiniz lif açısından düşükse, daha fazlasını ekleyerek bağırsaklarınızı biraz iyileştirebilirsiniz.

Birçok insan lifi sizi düzenli tutan besin olarak bilir. Ama aynı zamanda, sindirim sisteminde bulunan geniş bakteri ve diğer mikrop koleksiyonu olan bağırsak mikrobiyomunun oluşumunda da önemli bir oyuncu. Bağırsaktaki bakteriler lifi parçaladığında, kolondaki hücreler için ana besin kaynağı olan belirli kısa zincirli yağ asitleri üretirler. Araştırmalar ayrıca yağ asitlerinin metabolizma ve bağışıklık savunmaları kadar hayati işlevleri düzenlemede rol oynadığını öne sürüyor.

Yeni çalışmada, araştırmacılar üç yaygın lif tozu takviyesini test etti: inülin (hindiba kökü özü), buğday dekstrin, ve galaktooligosakkaritler. 28 sağlıklı yetişkine bir hafta boyunca kullanmaları için her bir takviyeyi verdiler. Genel olarak, çalışma, tüketicilerin bağırsak mikrobiyomunu değiştirmede hiçbir takviyenin diğerlerinden daha iyi performans göstermediğini buldu. Her takviye, iltihabı kontrol etmeye yardımcı olan önemli bir yağ asidi olan bütirat üretimini artırdı.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü ve Rosalind Franklin Tıp ve Bilim Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Nancy Farrell Allen; “Yiyeceklerin lif ihtiyacını karşılamanın en iyi yolu olduğuna inanıyorum. Bitkisel gıdalar sadece çeşitli lif formlarını değil, aynı zamanda bir dizi vitamin, mineral ve faydalı fitokimyasal sağlar" dedi. Farrell Allen, bir dizi sebze ve meyve de dahil olmak üzere lif açısından zengin yiyeceklerin uzun bir listesine dikkat çekti; kepekli tahıllar, mercimek ve nohut gibi bakliyatlar, soya fasulyesi ve yer fıstığı gibi baklagiller.


Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 07.08.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Düzenli Mamografiler Hayat Kurtarabilir

Yeni bir araştırma, düzenli mamogramını planlandığı gibi yaptıran bir kadının meme kanserinden ölme ihtimalinin, taramaları atlayan bir kadına göre çok daha az olduğunu gösteriyor. Mamografinin amacı, meme kanserini mamografide gö... Devamını okuYürüme Hızınız Diyabet Riskinizi Etkiler

Yeni bir araştırma, saatte en az 4 mil yürüyen kişilerde tip 2 diyabet riskinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösteriyor. İran Semnan Tıp Bilimleri Üniversitesi'nden Dr Ahmad Jayedi liderliğindeki bir ekip, bunun erkekler için ... Devamını okuKöpekleri Etkileyen Gizemli Yeni Bir Bakteri

New Hampshire, Rhode Island ve Massachusetts'teki 70 enfekte köpekten alınan örneklerin genetik dizilimi, daha önce bilinmeyen bir bakteriyi ortaya çıkardı. Araştırmacılardan biri olan Dr. David Needle, CBS News'e verdiği röportajda mi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.