H5N2 Kuş Gribinden İlk İnsana bulaşma ve İlk Ölüm

Meksika'da 59 yaşındaki bir kişi, dünyada kuş gribinin H5N2 türüyle enfekte olduğu bilinen ilk insan oldu ve hasta, hastalıkla bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Kuş gribinin H5N1 ve H5N2 türleri uzun süredir kuşlar arasında dolaşıyor ve H5N1, dünya çapında enfekte kuşlar veya hayvanlarla uzun süre yakın temasta bulunan yaklaşık 900 insanı enfekte etti. Ancak bu, bir kişiyi enfekte ettiği bilinen ilk insan H5N2 vakasıdır. Dünya Sağlık Örgütü, H5N2'nin Meksika'daki kümes hayvanlarında dolaştığının bilinmesine rağmen, bu noktada kişinin virüsü nasıl kaptığının bilinmediğini söyledi. Kişi kuş gribi belirtileri ortaya çıkmadan önce diğer tıbbi sorunlar nedeniyle üç hafta boyunca yatalak kalmıştı. Bu semptomlar ateş, nefes darlığı, ishal, mide bulantısı ve halsizliği içeriyordu. 24 Nisan'da Mexico City'deki Ulusal Solunum Hastalıkları Enstitüsü'nde hastaneye kaldırıldı ancak o gün komplikasyonlar nedeniyle öldü. İki ayrı laboratuvar tarafından H5N2 pozitifliği doğrulandı.

Hastanede hastayla temas eden 17 kişiden hiçbiri enfeksiyon kapmadı. Hastanın evinin yakınında yaşayan 12 kişiye daha test yapıldı; bunların yedisinde semptomlar vardı ancak hiçbirinde Kovid-19 veya herhangi bir grip testi pozitif çıkmadı. Herhangi bir antikorun geçmiş enfeksiyonlara işaret edip etmediğini görmek için devam eden kan testleri yapılıyor. DSÖ, Mart ayında komşu bölgedeki bir kümes hayvanı çiftliğinde bir H5N2 salgınının tespit edildiğini ancak bu salgının hastanın vakasıyla herhangi bir bağlantısı olup olmadığının belirsiz olduğunu kaydetti.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 07.06.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Çift Mutant Mevsimsel Grip Virüsü

ABD sağlık yetkilileri tarafından iki insanda "çift mutant" H1N1 gribi vakası bildirildi. I223V ve S247N olarak adlandırılan bu iki mutasyon ne yazık ki, önde gelen grip antivirallerinden olan oseltamivir’in etkiliğini düşürüyor. CDC'... Devamını okuBaş Ağrınız: Ne Anlama Gelebilir ve Bu Konuda Ne Yapılabilir?

Başınızda ağrı, baskı ve zonklama olduğunda en kötüsünü düşünebilirsiniz: Beyin tümörü mü? Penn State Health Medical Group'un tıbbi direktörü Dr. John Messmer, baş ağrısının kendi başına bir tümörün ortak bir belirti... Devamını okuProstat Kanserinde 'İzle ve Bekle' Yaklaşımının Etkinliği

Prostat kanserli erkeklerin büyük bir yüzdesi için tümör o kadar yavaş büyüyor ki doktorlar aktif tedavi yerine "izle ve bekle" yaklaşımını öneriyor. On yıl kadar takip edilen yaklaşık 2.200 hasta üzerinde yapılan bir araştırm... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.