Güncel Sağlık Haberleri » Gut hastalığı kronik böbrek hastalığı riskini arttırıyor mu?

Gut hastalığı kronik böbrek hastalığı riskini arttırıyor mu?

Yeni bir çalışma gut hastalığı olanlarda kronik böbrek hastalığı gelişmesi riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Kronik böbrek hastalığı toplumda oldukça yaygın, örneğin ABD’de görülme oranı %14. Risk faktörleri arasında yüksek tansiyon , diyabet ve sigara içme var. Bunlar dışındaki risk faktörleri de araştırılıyor.

BMJ open dergisinde çıkan yeni bir çalışma gutun kronik böbrek hastalığını gelişimindeki rolünü inceledi. Gut yaygın bir inflamatuar artrit hastalığı ve ABD de 8.3 milyon gut hastası var. Hastalığa kandaki yüksek ürik asit düzeyleri neden oluyor. Ürik asit birikimi eklemlerde özellikle ayak baş parmaklarında kristallerin oluşmasıyla sonuçlanıyor ve buralarda şiddetli ağrıya neden oluyor.

Gut ve böbrek hastalığı arasıdaki ilişki daha önceden de araştırılmış bir konu. Artan ürik asit seviyelerinin böbrek fonksiyonlarını bozduğu düşünülüyor. Prof. Austin Stack yönetimindeki çalışmada 18 yaş ve üstündeki gut hastalığı olan 68.897 erişkinin verileri gut olmayan ve özellikleri yönünden eşleştirilmiş 554.964 bireyin verileriyle karşılaştırıldı. . Tüm olgular 2.68 yıl süreyle izlendi.

Böbrek hastalığı gelişiminde rol oynayabilecek tansiyon, kalp hastalığı, sigara , alkol ilaç kullanımı gibi diğer faktörler eşit dağıtıldıktan sonra bile gut ile kronik böbrek hatalığı arasında anlamlı bir ilişki bulundu Gut olanlarda kronik böbrek hastalığı gelişme riski %29 daha yüksek bulundu. Professor Stack sonuçları yorumlarken ‘’biz arada bir ilişki bulmayı bekliyorduk zaten ama bu boyutta olması bizi şaşırttı’ dedi.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 01.09.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını okuAntibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.