Gürültü Hipertansiyonda Bir Faktör Olabilir Mi?

Güncel bir çalışma işyerinde gürültünün neden olduğu işitme kaybı ile hipertansiyon arasındaki ilişkiyi inceledi ve kronik olarak gürültüye maruz kalmanın hipertansiyon riskini artırdığı sonucuna vardı.

Tüm dünyada 600 milyondan fazla insan onları tehlikeli seviyelerde gürültüye maruz bırakan işlerde çalışıyor ve ABD’de iş yeri koşullarıyla ilgili en yaygın hastalık gürültüden ötürü işitme kaybı.

Hipertansiyon ise ABD de 100 milyondan fazla insanı etkiliyor. Bu nedenle hipertansiyon riskini artıracak faktörleri anlamak önemli. Bu amaçla son zamanlarda PLOS ONE da yayınlanan bir güncel çalışmada gürültüyle hipertansiyon arasındaki ilişki incelendi. Yazarlar gürültüye maruz kalmayı değerlendirme kriteri olarak işyerinde gürültüye bağlı işitme kaybını kullandılar. Çalışmada ortalama 40 yaşındaki 21. 403 kişiye ait veriler incelendi ve hafif ila şiddetli çift taraflı işitme kaybı olanlarda hipertansiyon riskinin sırasıyla % 34 ve %181 oranlarında arttığı hesaplandı. Ayrıca, bu ilişkinin erkeklerde daha belirgin olduğu görüldü, bu sonuç gürültüye daha çok maruz kalınan işlerde daha çok erkeklerin çalışmasıyla ilişkili olabilir.

Ancak çalışmada sigara, alkol kullanımı ve vücut kitle endeksi gibi faktörlerin etkisi ekarte edilmemiş olması bir eksiklik olarak görülebilir. Varılan sonuçları teyit etmek için , istatistiği daha güçlü yeni çalışmaların yapılması gerekiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 11.11.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yüz maskesi yayılmayı durdurur

Yeni bir araştırmaya göre, öksürük bir odaya bir COVID-19 bulutu yayabilir, ancak bir yüz maskesi bu bulutun boyutunu ve yayılmasını büyük ölçüde küçültebilir. Araştırmacılar, maskesiz bulutun hacminin cerrahi maskeden yaklaşık... Devamını okuKahve ve yeşil çay

Tip 2 diyabet hastasıysanız ve yeşil çay veya kahve içmeyi seviyorsanız, yeni araştırmalar erken ölüm olasılığınızı azaltabileceğinizi gösteriyor. Ama bu içecekleri gerçekten sevmeniz gerekiyor. Çalışma, günde iki fincan kahve... Devamını okuNeden kadınlar COVID-19'a daha az eğilimli?

Yeni bir ankete göre, kadınların COVID-19'den erkeklerden daha az etkilenmelerinin nedenlerinden biri, sosyal uzaklaşma politikalarına daha fazla bağlı olmalarıdır. Anket Avustralya, Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya, Yeni Zelanda, Birleş... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.