Güncel Sağlık Haberleri » Gürültü Hipertansiyonda Bir Faktör Olabilir Mi?

Gürültü Hipertansiyonda Bir Faktör Olabilir Mi?

Güncel bir çalışma işyerinde gürültünün neden olduğu işitme kaybı ile hipertansiyon arasındaki ilişkiyi inceledi ve kronik olarak gürültüye maruz kalmanın hipertansiyon riskini artırdığı sonucuna vardı.

Tüm dünyada 600 milyondan fazla insan onları tehlikeli seviyelerde gürültüye maruz bırakan işlerde çalışıyor ve ABD’de iş yeri koşullarıyla ilgili en yaygın hastalık gürültüden ötürü işitme kaybı.

Hipertansiyon ise ABD de 100 milyondan fazla insanı etkiliyor. Bu nedenle hipertansiyon riskini artıracak faktörleri anlamak önemli. Bu amaçla son zamanlarda PLOS ONE da yayınlanan bir güncel çalışmada gürültüyle hipertansiyon arasındaki ilişki incelendi. Yazarlar gürültüye maruz kalmayı değerlendirme kriteri olarak işyerinde gürültüye bağlı işitme kaybını kullandılar. Çalışmada ortalama 40 yaşındaki 21. 403 kişiye ait veriler incelendi ve hafif ila şiddetli çift taraflı işitme kaybı olanlarda hipertansiyon riskinin sırasıyla % 34 ve %181 oranlarında arttığı hesaplandı. Ayrıca, bu ilişkinin erkeklerde daha belirgin olduğu görüldü, bu sonuç gürültüye daha çok maruz kalınan işlerde daha çok erkeklerin çalışmasıyla ilişkili olabilir.

Ancak çalışmada sigara, alkol kullanımı ve vücut kitle endeksi gibi faktörlerin etkisi ekarte edilmemiş olması bir eksiklik olarak görülebilir. Varılan sonuçları teyit etmek için , istatistiği daha güçlü yeni çalışmaların yapılması gerekiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 11.11.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Soğuk Ve Yağışlı Havalar Kanser Riskini Arttırıyor Olabilir

Yeni yapılan bir araştırma sayesinde, soğuk ve yağışlı havanın artan kanser oranlarıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Uzun zamandır yapılan çalışmalarda bilim insanları, güneşten gelen Ultraviyole (UV) ışınlara... Devamını okuDiş Fırçalamak İle Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Bilim insanları, günde en az 3 kez diş fırçalayan insanlarda atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğunu tespit etti. Ağızda bulunan bakteriler, pek çok sağlık sorunun başlıca sebebi olabilir. Yapılan ara... Devamını okuBaklagillerin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Daha önceden yapılmış çalışma verilerinden de yararlanarak yapılan yeni bir araştırmada, baklagillerin kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceği savunuldu. Araştırmacılar, baklagillerin çeşitli kalp problemleri ve diyabet... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.