Güncel Sağlık Haberleri » Güncel Obezite Salgını 1970’lerdeki Aşırı Şeker Tüketimine Mi Bağlı?

Güncel Obezite Salgını 1970’lerdeki Aşırı Şeker Tüketimine Mi Bağlı?

Son yıllarda ABD’de obezite oranları hızlı bir artış gösterdi. 1970 yılında erişkin nüfusta obezite oranı yalnızca %15 iken, bu oran 2016 itibarıyla neredeyse %40’a yükseldi. Bu hızlı artıştan şekerli içecek ve işlenmiş gıdaların tüketimindeki artış sorumlu tutuluyor. Yalnız burada çelişkili bir nokta var. 2014 Yılında ABD’ de şeker tüketimi %25 oranında azaldı ama obezite yaygınlaşmaya devam etti. Bunun nedenini açıklamak için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Bunlardan biri de ABD’de antropolog Alex Bentle ve ekibi tarafından yapıdı ve sonuçları ‘’Economics and Human Biology’’ dergisinde yayınlandı. Bu çalışmada şu anki şeker tüketiminden çok son kırk elli yıldaki tüketim oranları ele alındı ve uzun vadeli etkiler değerlendirildi. Ve 1970’li yıllarda tatlandırıcılı içecek ve işlenmiş gıdaların tüketimindeki patlamayla bugünkü obezite salgını arasında paralellik olduğu saptandı. Özellikle fruktoz mısır şurubu kullanımı bu dönemde yaygınlık kazanmaya başlamış ve şeker özelikle yoksullar rasında ucuz kalori kaynağı olarak tercih ediliyormuş.

Son zamanlarda şekerli içeceklerin tüketimi sınırlanınca çocukluk dönemi obezitesinde önemli azalmalar görülmüş, ama bunun sonuçları erişkinlere henüz yansımamış. Çalışmadaki projeksiyonlar uyarınca bu durumun erişkin obezitesinde azalmaya yol açması için bir süre daha geçmesi gerekiyor.

Yayınlanan makalenin İngilizce ve orijinal haline ulaşmak için tıklayınız.
Haber Yayınlanma Tarihi : 25.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Görme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuFruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada frukt... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.