Grafen sivirisinek ısırıklarına karşı mücadelede yardımcı olabilir mi?

Sivrisineklerin bazı hastalıklarda, hastalıkların yayılmasındaki rolü oldukça ciddi. Deng, sarı humma, sıtma ve başka hastalıkların yayılmasında en önemli etkenlerden biri sivrisineklerdir. Örneğin yalnızca sıtma 2015 yılında 438.000 ölüme neden oldu. Onun için sivrisineklere karşı mücadeleyle ilgili çalışmalar hep dikkat çekiyor. Son günlerde (PNAS )dergisinde yayınlanan bir çalışma grafen materyalinin sivrisineklere karşı mücadeledeki olası rolünü inceledi.

Grafen tek bir karbon atomu tabakasına verilen ad. Çelikten güçlü, ısı ve elektrik iletebiliyor ve çıplak gözle görülmüyor. Sivrisinekler kumaş üzerinden insanı sokabiliyor. Bilim adamları kumaşı grafenle kaplamanın sivrisineklere karşı mekanik bir engel oluşturup oluşturamayacağını merak etti.

Araştırmadan ilginç sonuçlar elde edildi. Sivrisinekler grafenle kaplı kumaş üzerimden ısırmıyordu, ama araştırmacılar bunun nedeninin sadece fiziksel engel oluşturması olmadığını saptadı. Grafenle kaplı cilt yada kumaşın üzerinde az kalıyor ve ısırmaya çalışmıyorlardı. Ekip grafen tabakasının üzerine su yada insan teri koyunca sivrisinekler hedefe daha çok ilgi göstermeye başladılar ama grafen tabakası fiziksel bariyer olarak da sokmalarını çoğunlukla engelledi.

Grafen çok pahalı bir malzeme ve yaygın kullanılması şu an için mümkün değil. Grafenin özelliklerinin daha çok araştırılması gerekli.En küçük moleküller bile grafen tabakasından geçemiyor ve ıslandığı zaman etkisi azalıyor.
Grafenin sivrisineklere karşı bu şekilde yaygın olarak kullanılması için daha çok çalışma yapılması gerekiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 31.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.