Genler, Mahalle Yoksulluğu ve İnme Riski

Zenginlik ve sağlıkla ilgili eşitsizlikleri vurgulayan yeni araştırmaya göre, genetik bir skor daha yüksek inme riskini belirleyebiliyor olabilir, ancak yalnızca en ayrıcalıklı mahallelerde yaşayan insanlar için .

Araştırmacılar, en yaygın inme türü olan akut iskemik inmeyi incelediler. Beyne kan akışını engelleyen bir pıhtı nedeniyle oluşur. Genetik faktörlerin inme riskini etkilediği bilinmektedir ve önceki araştırmalar, riskin, sağlığın sosyal belirleyicileri olarak bilinen yoksulluk, düşük eğitim veya sağlık sigortası eksikliğinden de etkilenebileceğini göstermektedir. Ancak Yale Tıp Okulu'ndan baş yazar Dr. Cyprien Rivier, çoğu genetik analizin sosyal faktörleri göz ardı ettiğini, sosyal faktörler üzerine yapılan çalışmaların ise genetiğe nadiren baktığını söyledi. "Yani ikisini birleştirmekle ilgileniyorduk."

Araştırmacılar 147.000'den fazla insandan ve 787 mahalleden alınan verileri kullandılar. Çalışma katılımcıları, düşük gelirli insanlar ve kırsal alanlarda yaşayanlar gibi tıbbi araştırmalarda yeterince temsil edilmeyen grupları vurgulayan Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin Hepimiz araştırma programının bir parçasıydı. Bunların arasında 3.201'i felç geçirdi. Araştırmacılar, katılımcıların genetik riskini değerlendirmek için inme için poligenik bir risk skoru kullandılar. Skor, kan basıncı, kolesterol, kan şekeri, vücut kitle indeksi, diyet, fiziksel aktivite ve sigara içme olasılığı ile ilgili 530 genetik varyanta dayanıyordu. Genetik ve yaşanan mahalleler birlikte analiz edildiğinde, poligenik risk skoru ile inme riski arasındaki bağlantı, en az yoksul mahallelerde anlamlıydı. Orada, daha yüksek bir genetik risk puanı, bir kişinin inme riskini yaklaşık %10 artırabilir. Ancak araştırmacıları şaşırtacak şekilde, daha yüksek bir genetik risk skorundan kaynaklanan artan risk, orta mahalle grubu için istatistiksel olarak önemsizdi. Ve en yoksun mahallelerde ortadan kayboldu.

California Üniversitesi'nden sosyal epidemiyolog Anusha M. Vable araştırmanın sebep ve sonuç göstermediğini kabul etti. Ancak, dedi, en yüksek yoksunluk mahallelerinde, temel risk düzeyi o kadar yüksekti ki, genetik olarak akut iskemik inmeye duyarlı olmayanlar, genetik olarak duyarlı olanlarla aynı riske sahipti ve "temel bir seviye var" dedi. Yoksul mahallelerde gerçekten yüksek olan risk."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 05.02.2023

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ultra İşlenmiş Gıdalar Sağlığınıza 30'dan Fazla Farklı Şekilde Zarar Veriyor

Yeni bir inceleme, aşırı işlenmiş gıdaların, onları çok sık tüketen insanlar arasında düzinelerce korkunç sağlık sorununa neden olabileceği konusunda uyarıyor. Araştırmacılar aşırı işlenmiş gıdalardan zengin beslenmeyi 32 a... Devamını okuCanlı Müzik Daha İyi Hissediliyor

Yeni bir araştırma, canlı müzik performanslarının ruha hitap ettiğini ve beyni, kayıtlı bir melodiyi dinlemekten daha güçlü şekillerde uyardığını ortaya koyuyor. İsviçre Zürih Üniversitesi'nden Prof. Sascha Fruhholz; "Çalış... Devamını okuKronik Sinüzit

Kronik sinüzit çok yaygın bir rahatsızlıktır ve toplumun tahminen %14,6'sını etkiler. Sinüsler yüzün arka kısmında kafatasının içinde yer alan havayla dolu boşluklardır ve nemli ve temiz kalmasını mukus sağlar. Bakteriyel enf... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.