Güncel Sağlık Haberleri » Fruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada fruktozun vücuttaki yağ yakımını da kötü anlamda etkileyebileceği görülüyor.

Cell Metabolism (Hücre Metabolizması) dergisinde yayınlanan makalede araştırmacılar normal ve yağlı beslenme programındaki farelere glukoz ve fruktoz vererek sonuçları karşılaştırdılar.

Araştırmacılar, yağlı beslenme ile birlikte, fruktoz ve glukozun birbirinden çok farklı sonuçlar ortaya koyduğunu buldular. Yüksek seviyede fruktoz yağ metabolizmasını bozarken, yüksek seviyede glukozun yağ metabolizmasını geliştirebileceği görüldü.

Araştırmacılardan C. Ronald Kahn, çalışmayı şu şekilde özetliyor : "Fruktoz karaciğerde yağ birikimine yol açıyor. Beslenme programına daha fazla yağ eklemek ile neredeyse aynı şekilde bir etki gösteriyor. Buna karşı olarak glukoz ise karaciğerin yağ yakma becerisini geliştiriyor ve bu nedenle daha sağlıklı bir metabolizmaya sebep oluyor."

Araştırmacılar 6 haftalık erkek fareleri 10 haftalık farklı beslenme programlarına soktular. Bu beslenme programları: normal beslenme, fruktoz ve normal beslenme, glukoz ve normal beslenme, yağlı beslenme, glukoz ve yağlı beslenme, fruktoz ve yağlı beslenme şeklindeydi. Araştırmacılar fruktoz ve glukozu farelerin sularına eklediler.

Daha önceki çalışmalarda görüldüğü gibi, normal beslenme ve yanında fruktoz veya glukoz alan farelerin, şeker almayan farelere göre %30 daha fazla kilo aldığı bulundu. Yağlı beslenme programında olan farelerde ise vücut ağırlığı %40 ile %60 arasında değişti. Buna ek olarak, farelerde karaciğer büyümesi, hepatik steatoz ve karaciğer yağlanması görüldü.

Yağlı beslenip şeker almayan ve yağlı beslenip fruktoz alan farelerde insülin direnci ve yüksek kan şekeri görüldü. Ayrıca insülin seviyelerinin de iki katına çıktığı gözlemlendi. Ancak, yağlı beslenip glukoz alan farelerin vücut ağırlıkları aynı şekilde artsa da diğer semptomlar görülmedi.

Araştırmanın İngilizce ve orijinal haline buradan erişebilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 10.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Görme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuObezite Hastalarında Kronik İshal Daha Çok Görülüyor

Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre, obezite hastası olan insanlarda obez olmayanlara göre daha çok kronik ishal görülüyor. Makale "Alimentary Pharmacology and Therapeutics" dergisinde 18 Eylül 2019'da yayınlandı. Dr. Sarah Ballou ve ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.