Güncel Sağlık Haberleri » Evde Yapılabilen Bir Test İle Prostat Kanseri Tespiti Kolaylaştı

Evde Yapılabilen Bir Test İle Prostat Kanseri Tespiti Kolaylaştı

Yeni bir pilot çalışma sonucuna göre evde yapılan idrar testi, prostat kanseri tanısını daha kısa, daha basit ve daha doğru hale getirebilir.

Prostat kanseri, 50 yaşın üstündeki erkeklerin büyük çoğunluğunu etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Yavaş gelişme gösterme eğiliminde olan bir hastalıktır ve erkeklerin hayat sürelerini kısaltmaz. Günümüzde hala tanı araçları olarak rektal muayeneler ve prostat spesifik antijen (PSA) için kan testleri kullanılır. PSA testinde sıvı, prostattan üretraya doğru hareket ettikçe kanser hücrelerini ve RNA’yı beraberinde taşır. İdrarda taşınan bilgiler incelenip prostat kanserinin varlığına dair ipuçları tespit edilebilir.

Dijital rektal muayeneler ise doktor ofisine gitmeyi gerektirdiği için pek popüler değildir. Yeni çalışma, prostat testlerini evden, daha doğru bir biçimde yapmayı sağlıyor. Çalışmaya göre evde alınan idrar örneği laboratuvara postalanabilecek. Araştırmacılar, alınan idrar örneğinin günün ilk idrarı olmasının oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı. Araştırma ekibinin başında bulunan Dr. Jeremy Clark, günün ilk idrarından örnek almanın, daha tutarlı ve doğru sonuçlar orataya çıkardığını belirtti.

Evde idrar örneği almanın sonuç verip vermeyeceğini öğrenmek için araştırmacılar 14 katılımcı ile çalıştı. Bütün katılımcılar ilk idrarlarını almak için evde idrar örnekleme kiti kullandı. Ayrıca evde idrar örneklerini aldıktan 1 saat sonra klinikte rektal muayene oldular. Böylelikle araştırmacılar sonuçları karşılaştırabildi. Dr. Clark araştırmalar sonucunda, evde alınan örneklerde prostat kanseri biyobelirteçlerini daha net görebildiklerini söyledi. Katılımcıların da evde yapılan testleri tercih ettiğini ekledi.

Araştırmanın İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 07.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.