Evcil Hayvanımdan Hastalık Kaparmıyım?

Sevimli, arkadaş canlısı, eğlenceli: Evcil hayvanınız hayatınıza çok şey katıyor ancak uzmanlar, nadir durumlarda hastalık da getirebilecekleri konusunda uyarıyor.

Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Stacey Rose, evcil hayvan sahibi olmanın sağlığa pek çok faydası olduğunu belirtti. Örneğin evde bir köpek veya kedinin bulunması, çocuğun gelişmekte olan bağışıklık sistemini belirli alerjenlere karşı duyarsızlaştırabilir. Rose, Baylor'daki bir haber bülteninde, evcil hayvanların aynı zamanda iyi bilinen stres avcıları olduğunu ve yüksek tansiyon ve depresyon riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Ancak özellikle hamile kadınlar veya hastalık, organ nakli veya HIV enfeksiyonu nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için gizli sağlık tehlikeleri vardır. Rose, bu insanlar için kedi dışkısında bulunabilen toksoplazma mikrobunun neden olduğu toksoplazmoz riskinin bulunduğunu söyledi. Köpeklerde kancalı kurt dikkatli olunması gereken başka bir bulaşıcı ajandır, bu nedenle köpeğinizi temizledikten sonra daima ellerinizi yıkayın. Bir köpek, kedi veya başka bir evcil hayvan tarafından ısırılma veya tırmalanma tehlikesi vardır. Özellikle kediler, Pasteurella multocida adı verilen tehlikeli bir organizmayı bir ısırık yoluyla bulaştırabilir ve köpek ısırıkları Capnocytophaga canimorsus adı verilen başka bir tehlikeli mikrobu bulaştırabilir. Rose, bu mikroplardan kaynaklanan enfeksiyonların, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için tehlikeli ve hatta ölümcül olabileceğini söyledi. Dışarıda dolaşan kedi ve köpekler aynı zamanda kemirgenler, keseli sıçanlar, rakunlar ve diğer vahşi yaratıklarla da temasa geçebilir. Rose, buradaki asıl sağlık sorununun bu hayvanların üzerinde yaşayan pire ve kene gibi böcekler ve taşıdıkları hastalıklar (Fare tifüsü, Bartonella henselae hastalığı - kedi tırmığı hastalığı-, kaplumbağa, kertenkele veya yılan gibi pullu, soğukkanlı evcil hayvanlardan bulaşabilen Salmonella) olduğunu söyledi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 25.03.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


ABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuDikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu? Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sa�... Devamını okuYaşlılıkta Kas Geliştirmek

Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü'nden Dr. Adil Ahmed; "Kas geliştirmek ve korumak, her açıdan sağlıklı kalmanın harika bir yolu. Kas ve kas kütlesinin koruyucu etkisi, kas-iskelet sisteminden ortopediye ve hatta beyin sa... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.