Güncel Sağlık Haberleri » Eskiden Kullanılan İlaçlar Antibiyotik Direncine Cevap Veriyor Mu?

Eskiden Kullanılan İlaçlar Antibiyotik Direncine Cevap Veriyor Mu?

Artan bakteri sayısı antibiyotik direncinin artmasına neden olacağından, bilim insanları ilaçları yakından incelemek için çeşitli araştırmalarda ve düzenlemelerde bulundu.

Antibiyotiklerin yararlı etkisinin zamanla azalmasından dolayı hastalık ve enfeksiyonların tedavisinde yeni yöntemlere duyulan ihtiyaç arttı. Connectticut Üniversitesinde Kumar Venkitanarayanan’ ın öncülük ettiği araştırmacılar, antibiyotikler bulunmadan önce doktorların hastaları nasıl tedavi ettiklerinden yola çıkarak yeni bir tedavi yöntemi bulabileceklerini söyledi.

Nozokomiyal enfeksiyonlar olarak adlandırlılan hastalıkları tedavi etmek zor hatta ölümcül olabilir. En yaygın Nozokomiyal bakteriler arasında Acinetobacter baumannii (A. baumannii) bulunmaktadır ve bu bakteriler tedaviden kaçınmak için kendi mekanizmalarına sahiplerdir. Bu nedenle antibiyotiklerden daha üstünler bir konuma bulunurlar. Ayrıca akciğerlere ve idrar yollarına kolaylıkla girmeyi başaran biyofilm oluşturabilirler. Biyofilm formunda bulunan bakterilerin başka hastalara yayılması oldukça kolaydır.

Eski tedavi yöntemlerini tekrar gözden geçiren araştırmacılar, metallerin eski tedavilerde sıkça kullanıldığını keşfetiler. Bu keşiften sonra yapılan deneylerde A. baumannii’ nin tedavisinde esansiyel mineral selenyum (Se) kullanılabileceğini sonucuna ulaştılar. Antimikrobiyal selenyum, bilinen bir diyet antioksidanıdır. Selenyum ayrıca bağışıklık sisteminin çalışmasına ve nükleik asit sentezine yardımcı olan temel bir mikro besindir. Yapılan genetik analizler sonucunda selenyum ile tedavi edilen bakterilerin cilt hücresine yapışıp istila edemedikleri de kaydedildi.

Eski yöntemlerin modern antibiyotiklerle uyum içerisinde kullanılmasının, hiçbir şey kullanmaktan daha iyi olduğunu belirten Kumar Venkitanarayanan, eski ilaçları ve tedavi yöntemlerini araştırmaya devam ettiklerini belirtti.

Makalenin İngilizce ve Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 30.11.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Soğuk Ve Yağışlı Havalar Kanser Riskini Arttırıyor Olabilir

Yeni yapılan bir araştırma sayesinde, soğuk ve yağışlı havanın artan kanser oranlarıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Uzun zamandır yapılan çalışmalarda bilim insanları, güneşten gelen Ultraviyole (UV) ışınlara... Devamını okuDiş Fırçalamak İle Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Bilim insanları, günde en az 3 kez diş fırçalayan insanlarda atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğunu tespit etti. Ağızda bulunan bakteriler, pek çok sağlık sorunun başlıca sebebi olabilir. Yapılan ara... Devamını okuBaklagillerin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Daha önceden yapılmış çalışma verilerinden de yararlanarak yapılan yeni bir araştırmada, baklagillerin kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceği savunuldu. Araştırmacılar, baklagillerin çeşitli kalp problemleri ve diyabet... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.