Eğitim Seviyesi ve COVID Aşı Kararı

Yeni bir araştırma gösteriyor ki; aşı yaptırma kararında en güçlü rolü eğitim seviyesi oynuyor. 6,200'den fazla ABD katılımcısının katıldığı yeni bir ankete göre, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin dörtte üçünden fazlası aşılanmış veya olmayı planlıyor, üniversite diploması olmayanların %53'ü. Anket direktörü Jill Darling aşılar henüz yokken yapılan anketlerde ırk ve etnik köken daha belirleyici iken, şu anda eğitim seviyesinin daha büyük bir faktör haline geldiğini belirtti.

Genel olarak, katılımcılar, aşılanmış birinin hala COVID-19 olma ihtimalinin %30 ve aşıdan ciddi yan etki olasılığının %26 olduğuna inanıyor. Ancak bulgular, üniversite diplomasına sahip kişilerde bu oranların sırasıyla %23 ve %15 olduğunu, daha az eğitimli olanlar arasında ise sırasıyla %34 ve %31 olduğunu gösterdi.

Üniversite diploması olmayan katılımcılar arasında, aşı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyenlerin oranı Siyah (%32) ve beyaz (%35) arasında yaklaşık aynı. Ancak aşı olup olmayacağından emin olmadığını söyleyen siyahların oranı (%23) beyazlardan (%11) çok daha yüksek.

İlginç bir şekilde, anket aynı zamanda üniversite diplomasına sahip katılımcıların aşılanmış birini tanıma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ankete katılanlar arasında genel oran %54 idi, ancak lisans derecesi veya daha yüksek olanlar arasında %69 iken, üniversite diploması olmayanlar arasında %46 idi. İspanyollar arasında, üniversite eğitimi olanların %74'ü aşı olan birini tanıyor, daha az eğitimli olanların ise %46'sı. Siyahlar arasında oranlar sırasıyla %55 ve %41 idi.

Araştırmacı Sosyolog Kyla Thomas'a göre; bulgular, aşı farkındalık kampanyalarını yüksek riskli gruplara uyarlamanın yanı sıra, özellikle üniversite diploması olmayanlar için aşının güvenliği ve etkililiğinin vurgulanması gerekiyor. Buradaki büyük hikaye güven; politika yapıcıların daha az eğitimli Amerikalılar arasında güven inşa etmesi gerekiyor.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 27.02.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Testis Kanseri İçin Kendi Kendinize Kontrol

Bir uzman, genç erkeklerin testis kanseri semptomlarına aşina olması ve kendi kendine muayeneyi nasıl yapacağını bilmeleri gerektiğini söylüyor. Testis kanseri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm erkek kanserlerinin %1'inden daha azın... Devamını okuÖn Cephe Çalışanları Stresli ve Bitkin

ABD acil servislerindeki doktorlar, hemşireler ve diğer ön saflardaki sağlık çalışanları, COVID-19 salgını sırasında önemli zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele ettiler, yeni bir anket. San Francisco'daki California Üniversitesi'n... Devamını okuPandemi Birçok Klinik Deneyi Bekletti

Pandemi sırasında daha az sayıda klinik araştırma tamamlanıyor ve uzmanlar bunun önümüzdeki on yıllar boyunca tıbbi araştırmaları etkileyebileceğini söylüyor. Daha önce, 1 Mart - 26 Nisan 2020 tarihleri ​​arasında klinik araşt... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.