Güncel Sağlık Haberleri » Dünya Sağlık Örgütü: Mikro Plastikler Hakkında Daha Fazla Araştırma Yapılmalı

Dünya Sağlık Örgütü: Mikro Plastikler Hakkında Daha Fazla Araştırma Yapılmalı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) mikro plastiklerin çevreye ve insan sağlığına etkilerinin daha kapsamlı değerlendirilmesi için daha fazla çalışma yapılmasını istiyor. WHO, içme sularındaki mikro plastiklerle ilgili yaptığı açıklamanın ve yayınladığı raporun ardından bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyleyen bir çağrı yaptı. WHO, şu anda eldeki kısıtlı bilgilere göre sudaki mikro plastiklerin bir tehlike yaratmadığını söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü Halk Sağlığı Departmanı Direktörü Dr. Maria Neira, "Mikro plastikler ve mikro plastiklerin sağlığa olan etkilerini acil bir şekilde öğrenmemiz gerekiyor çünkü bu plastikler her yerde" dedi. Dr. Neira, şu anda elde bulunan kısıtlı bilgilerin mikro plastiklerin içme suyunda insan sağlığı açısından bir tehdit arz etmediğini, fakat bu konuda daha fazla bilgiye ve araştırmaya ihtiyaç olduğunu ve dünyadaki plastik kirliliği artışının durdurulması gerektiğini söyledi.

150 mikrometre üstündeki parçalar emilmiyor, diğerleri ise oldukça kısıtlı olarak emiliyor

Dünya Sağlık Örgütü, 22 Ağustos 2019 tarihinde yayınladığı raporunda mikro plastiklerin içme suyundaki durumlarına ilişkin bilinen son bilgileri özetledi. Buna göre, 150 mikro metreden büyük plastikler insan vücudu tarafından emilmiyor. Daha küçük parçaların ise emiliminin oldukça limitli olduğu düşünülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan "İçme Sularında Mikro Plastikler" raporunu buradan İngilizce ve ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.


Haber Yayınlanma Tarihi : 23.08.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını okuAntibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.