Doğduğunuz Mevsimin Ölüm Riskiniz Üzerinde Bir Etkisi Var Mı?

Yıllar boyunca çeşitli araştırmalar kişinin doğduğu mevsimin mortalite riski üzerinde bir etkisi olup olmadığı sorusuna yanıt aradılar. Güncel bir çalışma bu soruyu bir kez daha ele aldı.

Daha önceden çeşitli ülkelerde bu konu üzerine yapılan çalışmalar var. Bunların bazılarında özellikle kuzey yarımkürede doğanlar için genel mortalite ve kalp hastalıklarıyla ilişkili mortalitenin Kasım ayında doğanlarda en düşük, özellikle Mayıs ayında olmak üzere ilkbahar ve yaz doğanlarda yüksek olduğu sonucuna varılmıştı.

Yani çalışma Brigham kadın hastanesi ve Harvard tıp fakültesindeki araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi ve sonuçları British Medical Journal (BMJ) dergisinde yayınlandı. Bu çalışmada 1970’lerde başlayan Hemşire sağlığı çalışmasının verileri kullanıldı. Çalışma o sıralarda 30-55 yaşlarında olan 121.700 Amerikalı hemşire ile gerçekleştirilmişti. 38 yıl boyunca 43.248 ölüm oldu. Araştırmanın bir avantajı da her çeşit sosyoekeonomilk veriye de yer vermesiydi.

Yeni çalışmada tüm sosyo ekonomik veriler eşitlendikten sonra mortalite riski ile doğum ay arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Ama yalnızca kardiovasküler hastalıktan ölme riskiyle doğum ayı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilebildi. Mart- Temmuz ayları arasında doğanlarda ölüm riski en yüksek, aralık ayında doğanlarda en düşük bulundu. Mevsim olarak ilkbahar ve yaz aylarında doğanlarda risk sonbaharda doğanlara göre yüksekti. Bu sonuçlar önceki çalışmaları sonuçlarıyla benzerlik gösteriyor. Yalnız kadınlarla sınırlı olmasına rağmen, tüm değişkenlerin eşitlenmiş olması çalışma sonuçlarının gücünü arttırıyor. Bazıları bu sonuçların hamile annelerin kışın güneşe daha az maruz kalması nedeniyle D vitamini eksikliği yaşamasıyla ilişkili olabileceğini söylüyor ama bu konuda henüz bir hiçbir kanıt yok.
Haber Yayınlanma Tarihi : 27.12.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Anksiyete ve Sigara

Kaygı, insanların sigara içmesine neden olur mu? Veya sigara içmek kaygıya neden olur mu? Akıl sağlığı ve bağımlılığının diğer birçok yönü gibi, kesin sonuçlara varılamaz. Anksiyete bozuklukları, ABD'de yetişkin nüfusun ... Devamını okuSosyal Mesafe ve Arkadaşlar

Yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs salgını sırasında insanların sosyal mesafe tavsiyelerini takip etmelerini ailesi ve arkadaşları etkileyebilir. İngiliz araştırmacılar, 114 ülkede 6.600'den fazla kişiden gelen bilgileri analiz e... Devamını okuBeyninizi Keskin Tutmak

Zihinsel düşüş, yaşlanmanın en korkulan yönlerinden biridir. İnsanlar, hafıza güçlendirici olarak lanse edilen takviyeleri yutmaktan, Sudoku ve bulmaca çözmek için saatler harcamaya kadar, bunu önlemek için hemen her şeyi yapacaklar.... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.