Dikkatli Okuma Nedir ve Beyninize Yardımcı Olabilir mi?

Hiç kendinizi bir kitaba kaptırıp şu anda içinde bulunduğunuz zaman ve mekan algısını tamamen kaybettiğiniz oldu mu?

Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Samantha Henry, bu deneyimin zihinsel sağlık açısından gerçek faydalar sağlayabileceğini söyledi. "Okumak, uğraştığımız diğer hobilerden daha uyumlu bir başa çıkma stratejisi olabilecek sessiz bir uğraştır" dedi. Henry, tipik okuma ile dikkatli okuma arasında bir fark olduğunu söyledi. Çoğu zaman insanlar bir amaç için okuyorlar; değerli bilgiler edinme bilinçli hedefiyle belirli bir zaman dilimi içinde bir belgeyi veya kitabı baştan sona okumak. Bu iyi bir şey ama bu, belirlenmiş bir hedef olmadan yalnızca okumanın zevkine odaklanan ve okuduğunuz her ne ise onu anlamak için tam olarak mevcut durumda kalan dikkatli okumadan farklıdır. Henry'ye göre, genellikle meditasyon derslerinde öğretilen dikkatli nefes alma pratiğini yaparak dikkatli okumaya hazırlanabilirsiniz. "Dikkatli okumayı, sadece nefesinize odaklanan dikkatli nefes almayı düşündüğümüz şekilde düşünebiliriz" diye açıkladı. "Normalde nefes alırken bunu düşünmeyiz çünkü bu otomatiktir. Geleneksel okuma da bu şekilde olabilir; o kitabı bitirme hedefine ulaşmak için. Bunu yavaşlatmaya çalışın ve okumanın aslında içerdiği sürecin farkında olun. Dikkatli okuma sırasında gözden geçirme veya çoklu görev yoktur. Okuma yavaşladı, metni anlamaya odaklanıldı ve tüm dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kaldırıldı". Henry, okuduğunuz şeyin farkındalığını geliştirerek küçük pasajlara odaklanan dikkatli bir okuma uygulamasına başlayabileceğinizi söyledi. Kitabın kendisine (sayfalarının görünümü, kokusu ve verdiği his) dikkat etmek de farkındalık deneyimini geliştirebilir.

Farkında olsun ya da olmasın birçok insan zevk için ve bir tür zihinsel terapi olarak okuyor. Henry'ye göre araştırmalar, düzenli kitap okuyan kişilerin demans riskini azalttığını gösteriyor. Bu nedenle, okumayı günlük yaşamınıza dahil etmeye çalışın, dedi; günde 15 dakika ile başlamak bile yardımcı olur. Kendinizi belirli bir okuma programına sabitlemek de gerekli değildir. Henry, e-versiyonları veya sesli kitapları dinlemek yerine basılı kitapların hâlâ dikkatli okumaya giden en iyi yol olduğunu söyledi. Telefonda kitap okumak, metinler ve açılan mesajlar nedeniyle dikkatin dağılması anlamına geliyor ve sesli kitaplar çoğu zaman çoklu görevleri teşvik ediyor, diye belirtti.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 31.03.2024

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


ABD Tüberküloz Vakaları Son On Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüberküloz vakaları artıyor ve 2023'te bildirilen enfeksiyonların sayısı son on yılda görülen en yüksek sayı olacak. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaptığı araştırmaya göre kırk ... Devamını okuEvcil Hayvanımdan Hastalık Kaparmıyım?

Sevimli, arkadaş canlısı, eğlenceli: Evcil hayvanınız hayatınıza çok şey katıyor ancak uzmanlar, nadir durumlarda hastalık da getirebilecekleri konusunda uyarıyor. Houston Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Stacey Rose, evcil hayvan sahi... Devamını okuYaşlılıkta Kas Geliştirmek

Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü'nden Dr. Adil Ahmed; "Kas geliştirmek ve korumak, her açıdan sağlıklı kalmanın harika bir yolu. Kas ve kas kütlesinin koruyucu etkisi, kas-iskelet sisteminden ortopediye ve hatta beyin sa... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.