Daha Sağlıklı Bir Kalp Sizi Daha Akıllı Yapabilir

Yeni bir çalışma kalp sağlığı ile beyin işlevi arasında bir bağlantıyı gösterdi. Mevcut kanıtlar, kalp hastalığına sahip olmanın demans riskini artırdığını ve bunun tersi olduğunu gösteriyor, ancak Londra merkezli bir araştırma ekibi, bu bağlantının daha sağlıklı bir popülasyonda görülebileceğini bulmak istedi. Çalışma 14 Mayıs'ta European Heart Journal - Cardiovascular Imaging'de çevrimiçi olarak yayınlandı.

Çalışma için, Birleşik Krallık'ta çoğu sağlıklı olan yaklaşık 30.000 yetişkin, kalp sağlıklarını değerlendirmek için MRI taramaları yaptı. Katılımcılar ayrıca mantık ve neden temelli problemleri çözme yeteneklerini ölçen ve beynin bilgiyi ne kadar hızlı işlediğini gösteren düşünme ("bilişsel") testlerini tamamladılar. Bu testlerde iyi performans göstermek, daha iyi beyin fonksiyonu ile ilişkilidir. Yaş, sigara, yüksek tansiyon, alkol alımı ve egzersiz seviyesi gibi risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra bile, kalp sağlığı ve beyin işlevi arasındaki ilişki sabit kaldı ve bu da başka bir mekanizmanın sorumlu olabileceğini düşündürdü.

Birleşik Krallık'taki Southampton Üniversitesi'nde romatoloji ve klinik epidemiyoloji profesörü olan çalışmanın ortak yazarı Nicholas Harvey; "Sonuçlar, bilişsel testlerde başarılı olanların kötü test edenlere göre daha sağlıklı bir kalbe sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Kullandığımız iki bilişsel test için daha iyi beyin fonksiyonuna işaret eden daha iyi skorların, daha sağlıklı bir kalbi gösteren kardiyak [MRI] taramalarından alınan kalp ölçümleriyle ilişkili olduğunu bulduk. Dolayısıyla, sağlıklı bir beyne sahip olmak, sağlıklı bir kalbe sahip olmakla ilişkilidir ve bunun tersi de geçerlidir. Daha da önemlisi, bu ilişki kalp hastalığı veya bunama için klasik risk faktörleri ile açıklanmadı, bu da iki koşul arasında bu risk faktörlerinden her iki duruma katkıdan ayrı olarak biyolojik bir bağlantı olabileceğini düşündürüyor" dedi.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 18.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


ABD'de Hızla Yayılan Coronavirus Delta Varyantı

Dr. Anthony Fauci Salı günü yaptığı açıklamada, bir zamanlar Hindistan'ı felç eden koronavirüsün delta varyantının artık ABD'deki enfeksiyonların %20'sini oluşturduğunu söyledi. CNN'nin bildirdiğine göre, Salı günü Beyaz Saray... Devamını okuBebekle Yatağı Paylaşmak 'Bağlanma'yı Artırır mı?

Geceleri yatağınızı bebeğinizle paylaşıp paylaşmayacağınız hararetli tartışmaların konusu oldu: Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) buna karşı tavsiyede bulunuyor, oda paylaşımını öneriyor ancak yatak paylaşımını değil. Şimdi... Devamını okuBalık Yağı Takviyeleri Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir mi?

Balık yağı takviyeleri genellikle kalp sağlığınız için iyi olarak lanse edilir, ancak yeni bir çalışma, bunların depresyonla savaşmaya da yardımcı olabileceğini buluyor. King's College London'da doktora sonrası nörobilimci olan ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.