COVID Aşınızın Yan Etkisi Yok mu? Endişelenmeyin, Hala Çalışıyor

Güven verici yeni bir rapora göre, COVID-19 aşınızın yan etkileri olmasa bile, aşı muhtemelen sizi korumaya devam ediyor.

mRNA temelli aşılar, vücut hücrelerine, vücutta bir bağışıklık tepkisini tetikleyen bir protein veya bir protein parçasının nasıl yapılacağını öğretir. Pfizer ve Moderna tarafından mRNA COVID aşılarını alan birçok kişi, aşının bağışıklık sistemini koronavirüsü tanımak ve onunla savaşmak için tetiklediğini gösteren vücut ağrıları ve yorgunluk yaşar. Ya kendinizi iyi hissediyorsanız ve böyle bir semptomunuz yoksa?

Yeni çalışmada araştırmacılar, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ndeki 206 hastane çalışanını, iki doz Pfizer aşısı yaptırmadan önce ve aldıktan sonra koronavirüse karşı antikorlar açısından incelediler. Çalışanların aşıları Aralık 2020 ile Ocak 2021 arasında alındı, Mart 2021'e kadar takip edildi ve Nisan ve Mayıs aylarında laboratuvar çalışmaları yapıldı. Klinik çalışmalarda olduğu gibi, çalışma katılımcıları arasında en sık bildirilen semptom, ilk atıştan sonra %91 ve ikinci atıştan sonra %82 oranlarıyla kol ağrısıydı. İlk atışlarından sonra, katılımcıların %42'si yorgun veya zayıf hissettiklerini ve %28'i vücut ağrıları ve ağrıları bildirdi. Bulgular, ikinci atışlarından sonra, %62'sinin zayıf veya yorgun hissettiğini ve %52'sinin vücut ağrıları ve ağrıları bildirdiğini gösterdi. Kadın, genç ve daha düşük kilolu olmak, artan aşı yan etkileri ile ilişkilendirildi. Araştırmacılar, yan etkilerin varlığı veya şiddeti ile bir kişinin bağışıklık sistemi antikorları seviyesi arasında aşılamadan bir ay sonra hiçbir bağlantı bulamadılar.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 20.01.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Kanser Hastalarının COVID Aşısı Destek Dozlarına Daha Fazla İhtiyacı Var

Yeni araştırmalar, kanserli çoğu insan için, hastalık ve kanser tedavileri nedeniyle bağışıklığı baskılanmış olmalarına rağmen Covid aşısının etkili olduğunu, ancak etkinliğin bu grupta genel popülasyona kıyasla üç ila alt... Devamını okuMonkeypox Nedir ve Endişelenmelimiyiz?

Çiçek hastalığı virüsünün daha az zararlı bir kuzeni olan endişe verici bir uluslararası maymun çiçeği vakaları artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Cumartesi günü itibariyle 12 ülkede 92 doğrulanmış hastalık vakası ve ... Devamını okuBaharın Çifte Belası: Astım Artı Mevsimsel Alerjiler

Bir uzman, hem astımınız hem de mevsimsel alerjiniz varsa, bu çifte yaranın etkilerini azaltmanın yolları olduğunu söylüyor. Alabama Üniversitesi, Birmingham Tıp Okulu'nda yardımcı doçent olan Dr. Miranda Curtiss, kronik bir akciğe... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.