COVID-19 Tedavisinde 3 İlaçlı Yöntem

Faz 2 evresinde bir klinik çalışma 3 ilacın kombinasyonuyla beraber standart müdahalenin hafif ve orta seyirde geçen COVID-19 vakalarının tedavisinde başarılı olduğunu öne sürdü.

Araştırmacılar interferon beta-1b, lopinavir-ritonavir ve ribavirin maddelerinin kombinasyonunun viral dökülme (viral shedding) yani virüsün kişinin vücudunda bulunabilme ve başkalarına bulaştırabilme süresini de kısalttığını da buldu. Çalışmanın sonuçları The Lancet dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar 10 Şubat 2020 ile 20 Mart 2020 tarihleri arasında Hong Kong ve Çin'de bulunan 6 hastaneden gelen COVID-19 tanılı hastalarla bir çalışma yaptı. Çalışma başladığında hastaların semptom göstermesinden ortalama 5 gün geçmişti. Araştırma grubu, hastaların rastgele 86sına 3 ilaçtan oluşan kombinasyonu verdi ve kalan 41 kişi kontrol grubu olarak ayırıldı. İlaç tedavisi denen gruba 12 saatte bir 400mg lopinavir, 100mg ritonavir ve 400mg ribavirin verildi. Ayrıca 2 günde bir 3 doz interferon beta-1b tedavisi uygulandı. Tedavi toplamda 14 gün sürdü.

Kontrol grubuna ise 12 saatte bir 400mg lopinavir ve 100 mg ritonavir verildi. Kontrol grubunun da tedavisi 14 gün sürdü.

Çalışma, 3lü ilaç kombinasyonunun lopinavir-ritonavir tedavisinden daha etkili olduğunu ve hastanede kalma süresiyle viral dökülme süresini azalttığını gösterdi. 3lü kombinasyon verilen grupta virüs ortalama 7 günde temizlenirken, kontrol grubunda ortalama 12 gün sürdü.

İki grup arasında yan etkilerde herhangi bir fark gözlenmedi.
Makalenin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 17.05.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Dünya Sağlık Örgütü Sıtma İlacı Testlerini Durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Koronavirüs teşhisli hastalar üzerinde yapılan sıtma ilacı testlerinin, ilacın muhtemel yan etkileri sebebiyle durdurulduğunu duyurdu. Açıklamayı yapan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus... Devamını okuÇin'de Geliştirilen Koronavirüs Aşısında İlk Sonuçlar Olumlu

Çin merkezli bir araştırma grubu geliştirdikleri aşının ilk sonuçlarının olumlu yönde olduğunu paylaştı. Geliştirilen aşı, küçük bir grup insan üzerinde yapılan ilk testlerinde bağışıklık açısından önemli emareler göst... Devamını okuKoronavirüs Hava Kalitesini Nasıl Etkiliyor?

Yapılan araştırmalar, Koronavirüs salgını sonucu insanların evlerinde kalması ve karantina uygulamaları sebebiyle havadaki zararlı iki maddenin azaldığını, birinin ise arttığını gösteriyor. Geophysical Research Letters dergisind... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.