COVID-19 Kalp Damar Sağlığını Etkileyebilir

Bilim insanları koronavirüs hakkında daha fazla veriye eriştikçe koronavirüs ile diğer hastalıklar arasınadaki ilişkileri araştırmaya devam ediyorlar. Yeni bir çalışma, koronavirüs hastalığı geçiren pek çok kişinin ciddi kalp damar rahatsızlıkları geçirebileceğini öne sürdü.

Araştırmacılar COVID-19 ile ilgili 45 çalışmayı incelediler ve kalp damar rahatsızlıklarıyla ilgili olası bağlantıları araştırdılar. Geçmişte yapılan araştırmalardan yola çıkarak, araştırmacılar COVID-19 ile miyokart hasarı, kalp krizi, akut kalp yetmezliği, anormal nabız ve kan pıhtılaşması arasında bir ilişki buldular.

Araştırmacılar, miyokart hasarının COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalardan %7 - %17sinde görüldüğünü, ağır bakıma yatırılan hastalarda ise bu oranın %22 - %31 arasında olduğunu açıkladı. Miyokart hasarı, troponin proteininin aşırı yüksekliğinden kaynaklanan bir çeşit kalp rahatsızlığı anlamına geliyor.

Araştırmacılar ayrıca COVID-19'un kalp krizi ve kalp yetmezliğiyle de ilişkili olabileceği konusunda uyarıyor. Varolan mevcut verinin, COVID-19 ile intravasküler koagülasyon (damar içi kan pıhtılaşması) arasındaki ilişkinin, inmeye sebep olabildiği için önemli bir risk olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar bu makaleyi yazarak doktorların bilgilerini ve farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor.
Makalenin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 20.05.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Dünya Sağlık Örgütü Sıtma İlacı Testlerini Durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Koronavirüs teşhisli hastalar üzerinde yapılan sıtma ilacı testlerinin, ilacın muhtemel yan etkileri sebebiyle durdurulduğunu duyurdu. Açıklamayı yapan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus... Devamını okuÇin'de Geliştirilen Koronavirüs Aşısında İlk Sonuçlar Olumlu

Çin merkezli bir araştırma grubu geliştirdikleri aşının ilk sonuçlarının olumlu yönde olduğunu paylaştı. Geliştirilen aşı, küçük bir grup insan üzerinde yapılan ilk testlerinde bağışıklık açısından önemli emareler göst... Devamını okuKoronavirüs Hava Kalitesini Nasıl Etkiliyor?

Yapılan araştırmalar, Koronavirüs salgını sonucu insanların evlerinde kalması ve karantina uygulamaları sebebiyle havadaki zararlı iki maddenin azaldığını, birinin ise arttığını gösteriyor. Geophysical Research Letters dergisind... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.