Çocuklukta Kirli Hava, Yetişkinde Akıl Hastalığı

Yeni bir araştırmaya göre hava kirliliğine maruz kalan çocuklar erken yetişkinlikte akıl hastalığı riski altında olabilir. Araştırmacılar, Britanya'da çocukluklarında ve gençlik yıllarında daha yüksek seviyelerde trafikle ilgili hava kirleticilerine maruz kalan genç yetişkinlerin, daha sonra akıl hastalığı belirtileri geliştirmeye eğilimli olduklarını keşfettiler. Çalışma yazarları, nitrojen oksitlerin özel bir problem olduğunu bildirdi. N.C. Durham'daki Duke Üniversitesi'nde klinik psikoloji alanında doktora öğrencisi olan baş araştırmacı Aaron Reuben, "Bulgularımız, erken yaşam hava kirliliğine maruz kalmanın akıl hastalığı için spesifik olmayan bir risk faktörü olduğunu gösteriyor" dedi. Reuben, bu çalışmanın hava kirliliğinin akıl hastalığına neden olduğunu kanıtlamadığını, yalnızca bir bağlantı var gibi göründüğünü söyledi. Bulgular 28 Nisan'da JAMA Network Open'da çevrimiçi olarak yayınlandı.

Çalışma için Reuben'in ekibi, 1994 ve 1995 yıllarında İngiltere ve Galler'de doğan 2.000'den fazla ikiz hakkında veri topladı. Katılımcılar genç yetişkinliğe kadar izlendi. Araştırmacılar, nitrojen oksitler (NOx, gaz halindeki bir kirletici) ve ince partikül maddeler (PM2.5, havada asılı duran küçük partiküller) gibi hava kirleticilerine maruziyeti ölçtüler. Katılımcıların yaklaşık %22'si Dünya Sağlık Örgütü kılavuzlarını aşan NOx seviyelerine ve %84'ü kılavuzların üzerindeki PM2.5 seviyelerine maruz kaldı. Araştırmacılar, katılımcıların 18 yaşında akıl sağlığını değerlendirdiler. Alkol, esrar veya tütüne bağımlılıkla bağlantılı semptomları araştırdılar; davranış bozukluğu ve dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu; majör depresyon, genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve yeme bozukluğu; ve psikozla ilgili düşünce bozukluğu semptomları.

Reuben'e göre "Kesin mekanizmalar hala belirsiz, ancak akciğerlerin en derin dokusuna nüfuz eden ve kan dolaşımında dolaşabilen hava kirleticileri, beyin sağlığına zarar verebilecek bir bağışıklık tepkisini (sistemik inflamasyon) tetikliyor. Kesinlikle daha yüksek maruziyete sahip olanlar, elektrik santralleri ve atık yakma tesisleri gibi araçlardan veya tesislerden kaynaklanan emisyonlar nedeniyle evde veya okulda maruz kalan çocukları da içerecek en fazla endişe kaynağıdır. İşlek yollarda veya otoyollarda yaşayan ailelerin en yüksek maruz kalma oranlarına sahip olma ihtimali yüksek."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 30.04.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Şekerli İçecekler ve Genç Kadınlarda Kolon Kanseri Riski

Genç Amerikalılar arasında kolon kanseri oranları artıyor ve yeni bir araştırma, çok fazla şekerli içecek içmenin suçlu olabileceğini gösteriyor, en azından kadınlar için. Her gün soda, meyveli içecekler veya spor ve enerji içecek... Devamını okuAkdeniz Diyeti Demansı Önleyebilir

Yeni bir çalışma, sebze, meyve, zeytinyağı ve balık yönünden zengin bir diyetin (Akdeniz diyeti) beyni plak birikiminden ve küçülmesinden koruyabileceğini öne sürüyor. Almanya'daki araştırmacılar, diyet ile Alzheimer'ın ayırt edic... Devamını okuSağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Uyku Miktarı Nedir?

Yeni araştırmalara göre, gecede altı ila yedi saat uyuyan insanlar - ne fazla ne de az - kalp krizi veya felçten ölme olasılığı en düşük. Araştırmacılar, daha az veya daha fazla uyumanın kalp kaynaklı ölüm riskinizi yaklaşık % 4... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.