Bilim Adamları Tüm Grip Virüslerine Karşı Etkili Bir Aşı Geliştirme Yolunda

Grip aşısı hali hazırda var ama bütün grip suşlarına karşı etkili değil. Bilimciler ayrı ayrı suşlara karşı etkili aşılar geliştirmeye çalışıyor. Tüm grip suşlarına karşı birden etkili bir aşı üretilebilecek mi?

Grip tüm dünyadaki en yaygın hastalıklardan birisi. Koruyucu yaklaşımın etkili olabilmesi için aşılar geliştiriliyor ve bu aşılar da o sırada yaygın olan, salgına yol açan suşlar hangileriyse onlara yönelik oluyor. New York’ta bir araştırmacı grubu tüm suşlara karşı etkili olabilecek bir aşıyı geliştirme yolunda bayağı mesafe kat etti. Bu konudaki çalışmaları dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan ‘’Lancet Infectious Diseases’ dergisinde yayınlandı.

Ekip çalışmasında virüsteki hemagglutinin proteinini hedef aldı. Virüs hücrelerinin yüzeyinde bulunan bu protein onları konak hücrelere doğru yönlendirerek hastalığın gelişiminde rol oynuyor. Proteinin baş kısmı virus suşundan suşuna değişiklik gösteriyor ama sap kısmı tüm grip virüsleri arasında fazla çeşitlilik sergilemiyor. Ekip bu kısmı hedefleyen bir aşı geliştirdi ve birçok farklı virüs suşuna karşı antikorların aktive olduğu görüldü. Hatta kuş ve yarasa virüsü gibi alt tiplere karşı bile etkisi görüldü. Yeni çalışmalarda yine denenmesi ve geliştirilmesi düşünülüyor.

Bu aşı evrensel virüs aşısına giden yolun başlangıcı olabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 21.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİyimser miyiz?

Yeni bir araştırmaya göre, insanlar ciddi zorluklarla başa çıkmak zorunda kaldıklarında bile hayatlarının büyük bölümünde iyimser olma eğiliminde. Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Hollanda'da geleceğe dair ... Devamını okuVertigo ve D vitamini

Yeni bir araştırmaya göre, D vitamini ve kalsiyum almak, vertigo'yu azaltabilir. Çalışma, sıklıkla kafa pozisyonunuzu değiştirmekle tetiklenen ani bir dönme hissi olan iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo üzerine odaklanmıştır. ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.