Güncel Sağlık Haberleri » Bilim Adamları Tüm Grip Virüslerine Karşı Etkili Bir Aşı Geliştirme Yolunda

Bilim Adamları Tüm Grip Virüslerine Karşı Etkili Bir Aşı Geliştirme Yolunda

Grip aşısı hali hazırda var ama bütün grip suşlarına karşı etkili değil. Bilimciler ayrı ayrı suşlara karşı etkili aşılar geliştirmeye çalışıyor. Tüm grip suşlarına karşı birden etkili bir aşı üretilebilecek mi?

Grip tüm dünyadaki en yaygın hastalıklardan birisi. Koruyucu yaklaşımın etkili olabilmesi için aşılar geliştiriliyor ve bu aşılar da o sırada yaygın olan, salgına yol açan suşlar hangileriyse onlara yönelik oluyor. New York’ta bir araştırmacı grubu tüm suşlara karşı etkili olabilecek bir aşıyı geliştirme yolunda bayağı mesafe kat etti. Bu konudaki çalışmaları dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan ‘’Lancet Infectious Diseases’ dergisinde yayınlandı.

Ekip çalışmasında virüsteki hemagglutinin proteinini hedef aldı. Virüs hücrelerinin yüzeyinde bulunan bu protein onları konak hücrelere doğru yönlendirerek hastalığın gelişiminde rol oynuyor. Proteinin baş kısmı virus suşundan suşuna değişiklik gösteriyor ama sap kısmı tüm grip virüsleri arasında fazla çeşitlilik sergilemiyor. Ekip bu kısmı hedefleyen bir aşı geliştirdi ve birçok farklı virüs suşuna karşı antikorların aktive olduğu görüldü. Hatta kuş ve yarasa virüsü gibi alt tiplere karşı bile etkisi görüldü. Yeni çalışmalarda yine denenmesi ve geliştirilmesi düşünülüyor.

Bu aşı evrensel virüs aşısına giden yolun başlangıcı olabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 21.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Gürültü Hipertansiyonda Bir Faktör Olabilir Mi?

Güncel bir çalışma işyerinde gürültünün neden olduğu işitme kaybı ile hipertansiyon arasındaki ilişkiyi inceledi ve kronik olarak gürültüye maruz kalmanın hipertansiyon riskini artırdığı sonucuna vardı. Tüm dünyada 60... Devamını okuGüneş Işığı Bağırsak Mikrobiyomunu Değiştiriyor Mu?

Araştırmacılar UV ışınlarına maruz kalmanın bağırsak mikrobiyomlarında değişikliğe yol açtığını gösterdi ama bu yalnızca D vitamini açığı olan deneklerde görüldü. Bilindiği gibi, yüksek irtifada yaşayanlar güneşt... Devamını okuOrta Yaşta Yürüme Hızının Yavaş Olması Daha Hızlı ve Erken Yaşlanmanın Göstergesi Olabilir

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre 45 yaşında daha yavaş yürüme eğiliminde olanlar hem fiziksel hem de bilişsel olarak daha erken yaşlanma belirtileri gösteriyor. Duke Üniversitesinde Lire J. Rasmussen yönetimindeki bir ekip ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.