Bebeğin Alerjisi Olacak mı? İlk Kaka Anlatabilir

Bir bebek yaşamın ilk yılında çok fazla kaka üretecek, ancak ilk kakası alerji geliştirme riski hakkında önemli ipuçları sunabilir. Araştırmacılar, Kanada'daki çocukların uzun süreli sağlık çalışması olan CHILD Cohort Study'ye kayıtlı 100 bebekten mekonyum örneklerini analiz ettiler. Mekonyum, fetüsün rahim içindeyken sindirdiği ve attığı, deri hücreleri ve amniyotik sıvıdan metabolitler denilen moleküllere kadar olan şeylerden oluşan koyu yeşil bir maddedir. Bir yenidoğan tipik olarak yaşamın ilk gününde mekonyum geçirir. Çalışma, bir bebeğin mekonyumunun içerdiği farklı molekül türleri ne kadar azsa, çocuğun 1 yaşına kadar alerji geliştirme riskinin o kadar yüksek olduğunu buldu. Araştırmacılar ayrıca, belirli moleküllerde bir azalmanın, hem sağlıkta hem de hastalıkta önemli olan bağırsak mikroplarında kritik bir rol oynayan anahtar bakteri gruplarındaki değişikliklerle ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Bulgular, Cell Reports Medicine dergisinde 29 Nisan'da yayınlandı.

British Columbia Üniversitesi (UBC) pediatri bölümünde araştırma görevlisi olan çalışmanın yazarı Dr. Charisse Petersen'e göre; "Mekonyum, bebeğin doğmadan önce neye maruz kaldığını ortaya çıkaran bir zaman kapsülü gibidir. Anne karnındayken karşılaştığı ve biriktirdiği her türlü molekülü içerir ve daha sonra en erken bağırsak mikropları için ilk besin kaynağı olur. Bu çalışma, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve mikrobiyotanın gelişiminin aslında bir çocuk doğmadan çok önce başlayabileceğini ve bir bebeğin rahimde maruz kaldığı küçük moleküllerin gelecekteki sağlığında temel bir rol oynadığını gösteriyor."

Araştırmacılar, bir bebeğin 1 yaşına kadar alerji geliştirip geliştirmeyeceğini % 76 doğrulukla tahmin etmek için bir makine öğrenimi algoritması kullandılar ve bunun her zamankinden daha güvenilir olduğunu söylediler. Çalışma bulgularının risk altındaki bebekler için önemli çıkarımları var. UBC'nin pediatri bölümünde profesör ve CHILD Cohort Study'nin eş direktörü olan kıdemli ortak yazar Dr. Stuart Turvey şunları söyledi; "Alerjisi olan çocukların da astım geliştirme açısından en yüksek risk altında olduğunu biliyoruz. Artık, erken müdahalelerden fayda görebilecek risk altındaki bebekleri, daha sonraki yaşamlarında alerji veya astım belirtilerini ve semptomlarını göstermeye başlamadan önce belirleme fırsatımız var."

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 03.05.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Şekerli İçecekler ve Genç Kadınlarda Kolon Kanseri Riski

Genç Amerikalılar arasında kolon kanseri oranları artıyor ve yeni bir araştırma, çok fazla şekerli içecek içmenin suçlu olabileceğini gösteriyor, en azından kadınlar için. Her gün soda, meyveli içecekler veya spor ve enerji içecek... Devamını okuAkdeniz Diyeti Demansı Önleyebilir

Yeni bir çalışma, sebze, meyve, zeytinyağı ve balık yönünden zengin bir diyetin (Akdeniz diyeti) beyni plak birikiminden ve küçülmesinden koruyabileceğini öne sürüyor. Almanya'daki araştırmacılar, diyet ile Alzheimer'ın ayırt edic... Devamını okuSağlıklı Bir Kalp İçin Doğru Uyku Miktarı Nedir?

Yeni araştırmalara göre, gecede altı ila yedi saat uyuyan insanlar - ne fazla ne de az - kalp krizi veya felçten ölme olasılığı en düşük. Araştırmacılar, daha az veya daha fazla uyumanın kalp kaynaklı ölüm riskinizi yaklaşık % 4... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.