Güncel Sağlık Haberleri » Bağırsak bakterileri bağırsak kanseri gelişimini etkiliyor mu?

Bağırsak bakterileri bağırsak kanseri gelişimini etkiliyor mu?

Bazı çalışmalara göre bağırsaklardaki bakteri popülasyonları bağırsak kanserinin başlangıcını öngörmekte yardımcı olabilir. Bağırsak kanseri, diğer adıyla klorektal kanser, ABD’de 3. en yaygın kanserdir ve kadın ve erkeklerde 3. en sık kanserden ölüm nedenidir.

Çeşitli çalışmalar bağırsaklardaki farklı bakteri popülasyonlarının kanser gelişimine etkilerini belirlemeye çalıştı. Brezilya ‘da Viçosa üniversitesinde yapılan bir review tüm bu çalışmalardaki ortak örüntüleri saptamaya çalıştı. Review sonuçları ‘’Journal of Medical Microbiology’’ dergisinde yayınlandı ve birkaç ortak özellik buldular.

Saptadıkları birinci nokta, bağırsak inflamasyonuna neden olan bakterilerin kansere daha yüksek oranda neden olduğu. Yani inflamatuar bağırsak hastalıkları olanların kansere karşı daha dikkatli olması gerekiyor.

İkinci faktör Escheria coli, Clostridium gibi kolonun zeminini döşeyen hücrelere yapışıp daha hızlı bölünmelerine neden olan bakterilerin varlığı. Hücrelerin daha hızlı bölünmesi de kanser gelişimine zemin hazırlıyor.

Reviewda ele alınan başka bir çalışmada da Fusobacteriumların varlığının adenoma gelişimine zemin hazırladığı saptanmış. Adenonalar da zamanla kansere dönüşme potansiyeline sahip .
Bunlar saptanan olumsuz etkiler. Peki hiç olumlu etki yok mu? Var tabi. Çalışmalarda saptandığına göre butirik asit kanser gelişimini engelleyen bir etkiye sahip. Butirik asit üreten bakteriler, probiyotikler, örneğin yogurt, zaten bildiğimiz gibi bu yönden olumlu etkide bulunuyor.
Bu konuda daha yeni çalışmalar yeni ilişkiler ortaya koyabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 20.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Bilim Adamları Tüm Grip Virüslerine Karşı Etkili Bir Aşı Geliştirme Yolunda

Grip aşısı hali hazırda var ama bütün grip suşlarına karşı etkili değil. Bilimciler ayrı ayrı suşlara karşı etkili aşılar geliştirmeye çalışıyor. Tüm grip suşlarına karşı birden etkili bir aşı üretilebilecek mi? Gri... Devamını okuGörme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.