Bağırsak bakterileri bağırsak kanseri gelişimini etkiliyor mu?

Bazı çalışmalara göre bağırsaklardaki bakteri popülasyonları bağırsak kanserinin başlangıcını öngörmekte yardımcı olabilir. Bağırsak kanseri, diğer adıyla klorektal kanser, ABD’de 3. en yaygın kanserdir ve kadın ve erkeklerde 3. en sık kanserden ölüm nedenidir.

Çeşitli çalışmalar bağırsaklardaki farklı bakteri popülasyonlarının kanser gelişimine etkilerini belirlemeye çalıştı. Brezilya ‘da Viçosa üniversitesinde yapılan bir review tüm bu çalışmalardaki ortak örüntüleri saptamaya çalıştı. Review sonuçları ‘’Journal of Medical Microbiology’’ dergisinde yayınlandı ve birkaç ortak özellik buldular.

Saptadıkları birinci nokta, bağırsak inflamasyonuna neden olan bakterilerin kansere daha yüksek oranda neden olduğu. Yani inflamatuar bağırsak hastalıkları olanların kansere karşı daha dikkatli olması gerekiyor.

İkinci faktör Escheria coli, Clostridium gibi kolonun zeminini döşeyen hücrelere yapışıp daha hızlı bölünmelerine neden olan bakterilerin varlığı. Hücrelerin daha hızlı bölünmesi de kanser gelişimine zemin hazırlıyor.

Reviewda ele alınan başka bir çalışmada da Fusobacteriumların varlığının adenoma gelişimine zemin hazırladığı saptanmış. Adenonalar da zamanla kansere dönüşme potansiyeline sahip .
Bunlar saptanan olumsuz etkiler. Peki hiç olumlu etki yok mu? Var tabi. Çalışmalarda saptandığına göre butirik asit kanser gelişimini engelleyen bir etkiye sahip. Butirik asit üreten bakteriler, probiyotikler, örneğin yogurt, zaten bildiğimiz gibi bu yönden olumlu etkide bulunuyor.
Bu konuda daha yeni çalışmalar yeni ilişkiler ortaya koyabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 20.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerika'da metanol'lü dezenfektanlar

Federal sağlık yetkilileri haftalardır ABD'de toksik metanol içeren el dezenfektanlarının yasadışı biçimlerinin satıldığına dair uyarıda bulunuyorlar. Şimdi, Arizona ve New Mexico'dan yeni veriler tehlikeyi gösteriyor: Mayıs ve Hazi... Devamını okuİyimser miyiz?

Yeni bir araştırmaya göre, insanlar ciddi zorluklarla başa çıkmak zorunda kaldıklarında bile hayatlarının büyük bölümünde iyimser olma eğiliminde. Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Hollanda'da geleceğe dair ... Devamını okuVertigo ve D vitamini

Yeni bir araştırmaya göre, D vitamini ve kalsiyum almak, vertigo'yu azaltabilir. Çalışma, sıklıkla kafa pozisyonunuzu değiştirmekle tetiklenen ani bir dönme hissi olan iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo üzerine odaklanmıştır. ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.