Antibiyotik Kullanımı Romatoid Artrit Riskini Artırıyor Olabilir

ABD’de yaklaşık 1.3 milyon romatoid artrit hastası var. Eklem iltihabına neden olan bu aotoimmün hastalıkta genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonunun rol oynadığı düşünülüyor. Hormonal değişiklikler, viral ve bakteriyal etkenler de bunlar arasında.

Yeni bir araştırma antibiyotiklerin muhtemelen bağırsak mikrobiyotasında değişikliğe yol açarak Romatoid Artritin gelişmesine yol açabileceğini ileri sürdü. Bu çalışma BMC MEDICINE dergisinde yayınlandı, ve İngiltere’’de Quadram enstitüsünde Lindsay Hall yönetimindeki bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Yazarlara göre, çocukken fazla antibiyotik kullanmak tip I diabet, oto immün karaciğer hastalıkları, jüvenil idiopatik artrit gibi otoimmün hastalıkların gelişmesine yol açabilir.

Ekip İngiltere verilerini kullanarak antibiyotik reçeteleriyle romatoid artrit başlangıcı arasındaki ilişkiyi araştırdı. 22.677 RA vakası, 90000 sağlıklı kontrolle karşılaştırıldı ve bu kontroller 10 yıl boyunca takip edilip aralarında RA gelişenlerin reçeteleri gözden geçirildi. . Yapılan analizde 1 kez ya da daha fazla antibiyotik alanlarda romatoid artrit gelişme olasılığının %60 daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Risk antibiyotik kullanımı arttıkça yükseliyordu. Özellikle üst solunum yolu hastalıkları için antibiyotik alanlarda risk artışının daha fazla olduğu görüldü.
Araştırmacılar kesin mekanizma belli olmamakla birlikte,bağırsak mikrobiyotası üzerinde antibiyotiklerin zararlı etkilerinin bu durumdan sorumlu olabileceğini düşünüyor.

Mekanizma ne olursa olsun, bu çalışma antibiyotiklerin dikkatli kullanılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Makalenin ingilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 29.08.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.