Güncel Sağlık Haberleri » Antibiyotik Kullanımı Romatoid Artrit Riskini Artırıyor Olabilir

Antibiyotik Kullanımı Romatoid Artrit Riskini Artırıyor Olabilir

ABD’de yaklaşık 1.3 milyon romatoid artrit hastası var. Eklem iltihabına neden olan bu aotoimmün hastalıkta genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonunun rol oynadığı düşünülüyor. Hormonal değişiklikler, viral ve bakteriyal etkenler de bunlar arasında.

Yeni bir araştırma antibiyotiklerin muhtemelen bağırsak mikrobiyotasında değişikliğe yol açarak Romatoid Artritin gelişmesine yol açabileceğini ileri sürdü. Bu çalışma BMC MEDICINE dergisinde yayınlandı, ve İngiltere’’de Quadram enstitüsünde Lindsay Hall yönetimindeki bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Yazarlara göre, çocukken fazla antibiyotik kullanmak tip I diabet, oto immün karaciğer hastalıkları, jüvenil idiopatik artrit gibi otoimmün hastalıkların gelişmesine yol açabilir.

Ekip İngiltere verilerini kullanarak antibiyotik reçeteleriyle romatoid artrit başlangıcı arasındaki ilişkiyi araştırdı. 22.677 RA vakası, 90000 sağlıklı kontrolle karşılaştırıldı ve bu kontroller 10 yıl boyunca takip edilip aralarında RA gelişenlerin reçeteleri gözden geçirildi. . Yapılan analizde 1 kez ya da daha fazla antibiyotik alanlarda romatoid artrit gelişme olasılığının %60 daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Risk antibiyotik kullanımı arttıkça yükseliyordu. Özellikle üst solunum yolu hastalıkları için antibiyotik alanlarda risk artışının daha fazla olduğu görüldü.
Araştırmacılar kesin mekanizma belli olmamakla birlikte,bağırsak mikrobiyotası üzerinde antibiyotiklerin zararlı etkilerinin bu durumdan sorumlu olabileceğini düşünüyor.

Mekanizma ne olursa olsun, bu çalışma antibiyotiklerin dikkatli kullanılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Makalenin ingilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 29.08.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını okuAntibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.