Güncel Sağlık Haberleri » Antibiyotik Kullanımı Kolon Kanserini Artırıyor Olabilir

Antibiyotik Kullanımı Kolon Kanserini Artırıyor Olabilir

Amerikan "Gut" dergisinde 21 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan büyük bir çalışma, bazı antibiyotiklerin özellikle sıklıkla ve uzun süreler boyunca alınmasının kolon kanseri riskini artırabileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılar, 166.000 orta yaşlı ve yaşlı hastanın 1989 ile 2012 yılları arasında toplanan bilgilerini kullanarak bir çalışma yaptı. Ele alınan 166.000 hastanın neredeyse 29.000'ine daha önce kolon veya rektal kanser tanısı koyulduğu belirtildi.

Araştırmacılar, antibiyotik kullanımı arttıkça kolon kanseri tanısı koyulma sıklığının arttığını öne sürdü. Bu bağlantı, özellikle anaerobik bakterileri öldüren antibiyotiklerde (penisilin ve sefalosporin gibi) daha belirgin görülüyor.

%17 ' ye kadar daha yüksek oranla kolon kanseri görülüyor

Bulgular, toplamda 2 haftadan uzun süre boyunca antibiyotik kullanan hastalara, hiç kullanmayanlardan %9 daha yüksek ihtimalle kolon kanseri teşhisi konulduğunu gösteriyor. Toplamda 60 günden fazla antibiyotik kullananlarla hiç kullanmayanlar karşılaştırıldığında ise antibiyotik kullananların %17 daha yüksek ihtimalle kolon kanserine yakalandığı görülüyor.

Araştırmacılar, bu sayıların kolon kanseri riskini artırdığı bilinen bazı diğer etkilerin ( obezite, diyabet ve sigara kullanımı ) arındırıldıktan sonra ortaya çıktığını da ekliyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımı ciddi bir sorun

Makalenin yazarlarından Dr. Cynthia Sears, yaptığı söyleşide gereksiz antibiyotik kullanımının bir sorun olduğunu, bu sorunun çözümü için hem hasta hem de doktorlara eğitimin gerektiğini söylüyor. Çok uzun süreli antibiyotik kullanımından mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 21.08.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını okuAntibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibi... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.