Antibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibiyotik direncinin yayılmasının yeni mekanizmalarını buldular.

(Nature) dergisinde yayınlanan araştırmada, gereğinde uyku durumuna geçebilen kalıcı bakterilerin direnç geliştirme mekanizmalarıyla ilgili yeni bulgular elde edildi. Direnci önlemek için yalnızca antibiyotik kullanımından kaçınmak yeterli değil, direnç genlerinin yayılmasını önlemek istiyorsak, dirençli bakterilerin yayılmasını baştan hijyen önlemleri ya da aşılarla durdurmaya çalışmalıyız.

ABD’ de bugün yaklaşık 2 milyon kişide antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler var ve 23000 kişi bunların neden olduğu hastalıklardan ölüyor. Onun için konunun daha iyi anlaşılması önem taşıyor.

Araştırmacılara göre bakteriler birbirlerinden direnç genleri transfer ediyor ya da spontane mutasyonlarla da dirençli genler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu konuda daha çok tetikte olmak ve bakterileri direnç kapasiteleri yönünden dikkatle izlemek gerekiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 10.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


COVID ne zaman bulaşır

Araştırmacılar, yeni koronavirüs ile enfekte olan kişilerin, semptomlar geliştirdikten sonraki ilk hafta içinde en bulaşıcı olduğunu, bu da enfekte kişileri erken tanımlamanın ve izole etmenin önemini gösterdiğini söylüyor. Yalnız... Devamını okuVejeteryanlar ve kemik kırıkları

Büyük bir İngiliz çalışmasına göre, vejeteryanlar et yiyenlere göre %43 daha yüksek kemik kırığı riski ile karşı karşıya. Diyet ve kırık riskine bu bakış için 1993 ile 2001 yılları arasında EPIC-Oxford çalışmasına kaydol... Devamını okuSokağa çıkma yasakları ve tatil yalnızlığı

Bir uzman, pandemik sokağa çıkma yasaklarının Amerikalıların bu tatil sezonunda yalnızlık ve depresyon riskini artıracağı konusunda uyarıyor. Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi'nde psikiyatri ve davranış bilimleri alanında Profesör ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.