Güncel Sağlık Haberleri » Antibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Antibiyotik Direnci Antibiyotik Kullanmadan da Gelişiyor Olabilir

Fareler üzerinde yapılan yeni araştırmaların sonuçlarına göre antibiyotik tedavisini kısıtlamak da dirençli bakterilerin yayılmasını önlemekte yeterli olmayabilir . İsviçreli bilim adamları bağırsakta yaşayan bakterilerde antibiyotik direncinin yayılmasının yeni mekanizmalarını buldular.

(Nature) dergisinde yayınlanan araştırmada, gereğinde uyku durumuna geçebilen kalıcı bakterilerin direnç geliştirme mekanizmalarıyla ilgili yeni bulgular elde edildi. Direnci önlemek için yalnızca antibiyotik kullanımından kaçınmak yeterli değil, direnç genlerinin yayılmasını önlemek istiyorsak, dirençli bakterilerin yayılmasını baştan hijyen önlemleri ya da aşılarla durdurmaya çalışmalıyız.

ABD’ de bugün yaklaşık 2 milyon kişide antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler var ve 23000 kişi bunların neden olduğu hastalıklardan ölüyor. Onun için konunun daha iyi anlaşılması önem taşıyor.

Araştırmacılara göre bakteriler birbirlerinden direnç genleri transfer ediyor ya da spontane mutasyonlarla da dirençli genler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu konuda daha çok tetikte olmak ve bakterileri direnç kapasiteleri yönünden dikkatle izlemek gerekiyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Yayınlanma Tarihi : 10.09.2019

Facebook sayfamızı beğenerek güncel sağlık haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Ergenlerde Sosyal Medya Kullanımı Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Ergenlerde artan sosyal medya kullanım süresi, içine kapanıklıkta artışla ilişkilendirildi. Buna göre, sosyal medyada daha çok vakit geçiren ergenler problemlerini anlatmaktan kaçınıyorlar. Araştırma, 11 Eylül 2019'da JAMA Psikiy... Devamını okuEvli İnsanlarda Yaşlılıkta Bunama Daha Az Görülüyor

Yayınlanan yeni bir çalışma, ileriki yaşlarda evliliğini sürdüren insanlarda bunamanın daha az görüldüğünü ortaya koydu. Amerika'nın Michigan eyaletinde bulunan MSU üniversitesinden Dr. Hui Liu, yaşı 52'nin üzerinde 15000 katı... Devamını oku20 Yıl Fiziksel Aktivite Yapmayanlarda Ölüm Oranı 2 Kat Fazla

Fiziksel aktivite ve egzersizin ölüm riskini düşürdüğü uzun zamandır bilinmektedir. Yeni bir çalışma bu konuda somut veriler ortaya koydu. Norveçli Dr. Trine Moholdt yönetiminde yapılan bu çalışma Paris, Fransa'da gerçekleşen 2019... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.