Anksiyete ve Sigara

Kaygı, insanların sigara içmesine neden olur mu? Veya sigara içmek kaygıya neden olur mu? Akıl sağlığı ve bağımlılığının diğer birçok yönü gibi, kesin sonuçlara varılamaz.

Anksiyete bozuklukları, ABD'de yetişkin nüfusun %15 ila %19'unu etkileyen en yaygın akıl sağlığı sorunudur ve fobiler ve panik ataklardan yoğun sosyal durum korkusuna ve kronik endişeye kadar her şeyi kapsar. Hastalık Kontrol Merkezlerinden Kasım ayında yayınlanan son verilere göre, ABD'de sigara içme oranları son 50 yılda düşerken, 5 Amerikalı yetişkinden yaklaşık 1'i (yaklaşık 50 milyon kişi) hala sigara, elektronik sigara veya diğer tütün ürünlerini kullandığını bildirdi. Bu veriler aynı zamanda şiddetli anksiyetesi olan kişilerin %45'inin tütün kullandığını da gösterdi. Hafif anksiyetesi olanların %30'u tütün kullanıyor. Çok az kaygı bildiren veya hiç kaygı duymayanların sadece %18'i tütün kullanıyor.

Araştırmanın baş yazarı Houston Üniversitesi'nde araştırma yardımcı doçenti Lorra Garey sigara ve anksiyete arasındaki iki yönlü ilişkiye dikkat çekerek "Bu sürekli döngü kendi kendini besliyor. Sigaraya katkıda bulunan anksiyeteniz var ve sonra nikotine bağımlı hale gelen ve anksiyeteyi taklit eden semptomlarla akut geri çekilme yaşayan insanlar var. Bunlar birbiriyle o kadar bağlantılı ki birbirlerinden ayırmak zor" dedi.

Chicago'daki Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nde koruyucu hekimlik doçenti Brian Hitsman'a göre bir başka sorun da, sigara içenlerin yanlışlıkla sigara içmenin kaygılarını hafifleteceğini düşünmeleridir. Sigara içmek aslında kalp atış hızınızı artırır ve vücutta gevşemenin tersi olan değişikliklere neden olur. Aslında, sigara içmek tüm kardiyovasküler sistemi tahrip eder, arterlere zarar veren ve tıkayan kimyasalları salar ve bu da kalp krizi veya felce yol açabilir.

Garey, günlük egzersiz, reçeteli ilaçlar ve sakız, bantlar veya pastiller gibi nikotin replasman ürünlerinin, genellikle nikotin çekilmesine eşlik eden istekle savaşmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Anksiyetesi olan sigara içenler genellikle egzersiz yapmaktan, farkındalık uygulamaktan ve diyaframı kullanan nefes egzersizleri yapmaktan en çok faydalanıyor. Sigara içmek o kadar otomatik ve zaman alıcı bir şey ki, bir ara vermek, ana odaklanmak ve sigarayı gerçekten zevk aldığınız sağlıklı bir şeyle değiştirmek çok yardımcı olabilir.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 24.01.2021

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


İsrail'deki Aşılama

İsrail, vatandaşlarının çoğunluğunun yeni koronavirüse karşı aşılanmasını sağlayan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Yeni bir rapora göre, 69 yaşın üzerindeki İsrailliler arasında şiddetli COVID-19 vakalarının oranlarının ... Devamını okuEğitim Seviyesi ve COVID Aşı Kararı

Yeni bir araştırma gösteriyor ki; aşı yaptırma kararında en güçlü rolü eğitim seviyesi oynuyor. 6,200'den fazla ABD katılımcısının katıldığı yeni bir ankete göre, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin dörtte üçünd... Devamını okuRuh Haliniz Sağlığınızı Etkileyebilir

Öfkenin berbat, kahkahanın iyi hissettirdiğini anlamak için bir bilim adamı olmak gerekmez. Ancak bu duygulardan birinin neden bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, diğerinin ise onu yıprattığını, kalbe zarar verdiğini ve bunama r... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.