Ağır COVID-19 hastalığı için risk faktörleri

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ağır COVID-19 hastalığı için risk altına sokan koşulların listesini genişletti.

CDC Direktörü Dr. Robert Redfield bir ajansın haber bülteninde şunları söyledi "Hepimiz COVID-19 için risk altındayken, kimin ciddi komplikasyonlara duyarlı olduğunu bilmemiz gerekir, böylece sağlıklarını ve refahını korumak için uygun önlemleri alırız. Daha önce, CDC, 65 yaşından büyük yetişkinlerin ciddi hastalık riski altında olduğunu, ancak şimdi yetişkinler arasındaki riskin yaşla birlikte istikrarlı bir şekilde arttığını ve 65 yaşın üzerindekilerle sınırlı olmadığı görülüyor.

Riski artıran koşullar listesi şunları içermektedir:
Kronik böbrek hastalığı,
KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı),
Obezite,
Organ nakli (zayıf bağışıklık sistemi),
Kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, kardiyomiyopati gibi ciddi kalp hastalıkları,
Orak hücreli anemi,
Tip 2 diyabet.
astım,
yüksek tansiyon,
demans gibi nörolojik durumlar,
inme gibi serebrovasküler hastalık,
hamilelik.

CDC'nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu'nda 25 Haziran'da yayınlanan bir çalışmada, COVID-19'lu gebe kadınların hastaneye yatma, yoğun bakıma başvurma ve hamile olmayan kadınlara göre mekanik ventilasyon gerektirme olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, gebe kadınların COVID-19'dan ölüm riski daha yüksek değildi.

Risk altında olan kişilerin günlük aktivitelerle ilişkili riskleri anlamaları ve hangilerinin devam edeceği ve hangi risk seviyelerini kabul edecekleri konusunda bilinçli kararlar almaları gerekir. Herkesin sosyal mesafesini korunabileceği faaliyetlere odaklanmak, ellerinizi sık sık yıkamak, sık dokunulan ve paylaşılan yüzeyleri dezenfekte etmek gibi önleme stratejilerini uygulamak kendinizi, sevdiklerinizi ve ağır hastalıklara karşı en savunmasız olanlar da dahil olmak üzere çevrenizdekileri korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 28.06.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Merdivenden düşmek kırık kemiklere neden olmakla kalmaz.

Yeni çalışma, Ekim 2015 ile Ekim 2016 arasında Avustralya'nın Queensland şehrindeki iki hastanenin acil servislerinde merdivenlerden düşen ve acil servislerde görülen 134 kişiyi içeriyor. Araştırmacılar, merdivenden düşmenin uzun sü... Devamını okuNew York'taki ölüm oranları neyi gösteriyor?

Araştırmacılar, New York'taki COVID-19 ölüm oranının bazı ülkelerin iki katından fazla olduğunu ve şehrin yaşlı ölüm riskinin en yüksek olduğunu belirtti. 1 Mart'tan 16 Mayıs'a kadar New York'ta 191.000'den fazla laboratuvarda onay... Devamını okuKalp krizi riski mevsimlerle değişir mi?

Yeni bir araştırma, kış ve yaz aylarında kalp krizi, anjina ve diğer kalp olaylarının arttığını gösteriyor. Araştırmacılar, çoğunluğu Japonya'dan olan akut koroner sendromlu 1.113 kişinin uluslararası kayıtlarını incelediler.... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.