20 Yıl Fiziksel Aktivite Yapmayanlarda Ölüm Oranı 2 Kat Fazla

Fiziksel aktivite ve egzersizin ölüm riskini düşürdüğü uzun zamandır bilinmektedir. Yeni bir çalışma bu konuda somut veriler ortaya koydu. Norveçli Dr. Trine Moholdt yönetiminde yapılan bu çalışma Paris, Fransa'da gerçekleşen 2019 European Society of Cardiology kongresinde sunuldu.

Çalışma sonuçlarına göre 20 yıl boyunca fiziksel aktivite ölüm riskini iki kat, kalp hastalıklardan ölüm riskini ise üç kat azaltıyor. Çalışmada 1984-86,19 95-1997 ve 2006-2008 yıllarında bu süreç boyunca takip edilen aynı popülasyona fiziksel egzersiz alışkanlıkları soruldu ve egzersiz yapanlarla yapmayanlar ölüm oranları açısından karşılaştırıldı. Bunun için de 2013 yılındaki ölüm statüsüne bakıldı.

Haftada en az 150 dakika orta derecede fiziksel egzersiz bu faydayı sağlıyor. Buna tempolu, yürüme, yüzme , dans ve bisiklete binme dahil. Bir diğer olumlu sonuç da egzersize daha ileri yaşlarda başlansa bile yarar görülebilmesi. Amerikan Kalp Derneğine göre ABD’deki erişkinlerin yalnızca yarısı düzenli egzersiz yapıyor ve onun arttırılması hem daha uzun hem de daha kaliteli bir hayat yaşamamızı sağlayabilir.

Makale henüz yayınlanmamış olsa da, konferans sitesinden yapılan sunumun detaylarına ulaşabilirsiniz. Sunum dosyasına ve İngilizce özete ulaşmak için tıklayınız.

Haber Yayınlanma Tarihi : 08.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Aşı haberleri

İngiltere, dünya çapında milyonlarca insanı aşılama yarışında Pfizer'in aşısını onayladı ve bir koronavirüs aşısının acil kullanımına izin veren ilk Batı ülkesi oldu. Bu bir aşıya duyulan acil ihtiyaç ile bir aşının güv... Devamını okuTalk ve asbest bir arada mı?

Yakın zamanda yapılan bir çalışma; göz farı, fondöten, allık, yüz ve vücut tozları dahil 21 toz kozmetik örneğini test etti, analiz edilen talk bazlı kozmetik ürünlerin yaklaşık %15'i asbest içeriyordu. Testleri yaptıran ve anali... Devamını okuMenopoz ve kalp sağlığı

Amerikan Kalp Derneği (AHA)'nın yeni bir açıklamasına göre, menopoza yaklaştıkça kadınlarda kalp hastalığı riski artar, bu nedenle sağlıklarını izlemek ve gerektiğinde önleyici tedbirler almak çok önemlidir. Pittsburgh Üniver... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.