Güncel Sağlık Haberleri » 20 Yıl Fiziksel Aktivite Yapmayanlarda Ölüm Oranı 2 Kat Fazla

20 Yıl Fiziksel Aktivite Yapmayanlarda Ölüm Oranı 2 Kat Fazla

Fiziksel aktivite ve egzersizin ölüm riskini düşürdüğü uzun zamandır bilinmektedir. Yeni bir çalışma bu konuda somut veriler ortaya koydu. Norveçli Dr. Trine Moholdt yönetiminde yapılan bu çalışma Paris, Fransa'da gerçekleşen 2019 European Society of Cardiology kongresinde sunuldu.

Çalışma sonuçlarına göre 20 yıl boyunca fiziksel aktivite ölüm riskini iki kat, kalp hastalıklardan ölüm riskini ise üç kat azaltıyor. Çalışmada 1984-86,19 95-1997 ve 2006-2008 yıllarında bu süreç boyunca takip edilen aynı popülasyona fiziksel egzersiz alışkanlıkları soruldu ve egzersiz yapanlarla yapmayanlar ölüm oranları açısından karşılaştırıldı. Bunun için de 2013 yılındaki ölüm statüsüne bakıldı.

Haftada en az 150 dakika orta derecede fiziksel egzersiz bu faydayı sağlıyor. Buna tempolu, yürüme, yüzme , dans ve bisiklete binme dahil. Bir diğer olumlu sonuç da egzersize daha ileri yaşlarda başlansa bile yarar görülebilmesi. Amerikan Kalp Derneğine göre ABD’deki erişkinlerin yalnızca yarısı düzenli egzersiz yapıyor ve onun arttırılması hem daha uzun hem de daha kaliteli bir hayat yaşamamızı sağlayabilir.

Makale henüz yayınlanmamış olsa da, konferans sitesinden yapılan sunumun detaylarına ulaşabilirsiniz. Sunum dosyasına ve İngilizce özete ulaşmak için tıklayınız.

Haber Yayınlanma Tarihi : 08.09.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.