10 Yetişkinden Üçü Uyumakta Sorun Bildiriyor

Yeni bir araştırmaya göre, ABD'li yetişkinlerin uyku alışkanlıkları iş günleri ve boş günler arasında değişkenlik gösteriyor. Çin'deki Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Hongkun Di ve meslektaşları, Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketine (2017 - 2020) katılan ABD'li yetişkinler (20 yaş ve üstü) arasında uyku alışkanlıklarını ve uyku bozukluklarının yaygınlığını inceledi. Yazarlara göre ABD'li yetişkinlerin yüksek yüzdeleri uzun süreli uyku yoksunluğu, kronik sosyal jet lag ve sık uyku bozuklukları yaşayor.

Araştırmacılar, ortalama uyku süresinin iş günlerinde 7,59 saat ve boş günlerde 8,24 saat olduğunu bulmuşlardır. İş günlerinde ortalama uyku ve uyanma saatleri 23:02 ve 6:41 ile boş günlerde 23:25 ve 07:41. Yetişkinlerin neredeyse dörtte biri (yüzde 23,1) iş günlerinde yedi saatten az uyudu ve yüzde 25,4'ü gece yarısı veya daha sonra uykuya daldı ve karşılık gelen oranlar boş günlerde sırasıyla yüzde 12,9 ve yüzde 40,9'a değişti. Uyku sorunu yaşayan yetişkinlerin yaygınlığı yüzde 29,8 iken, gündüz uyku hali yüzde 27,2 oldu.

Makalenin/Haberin İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 15.11.2022

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Yaklaşık 3 Amerikalı Yetişkinden 1'inde Alerji Var

En son verilere göre, her 3 yetişkinden 1'i ve her 4 çocuktan 1'i mevsimsel alerji, gıda alerjisi veya egzamadan muzdarip. 2021'de çocukların yaklaşık %19'una ve yetişkinlerin yaklaşık %26'sına mevsimsel alerji teşhisi kondu. Bitki polen... Devamını okuGenç Yıllarda Kötü Uyku MS Risklerini Artırabilir mi?

Yeni araştırmalara göre, düzenli olarak iyi bir gece uykusu uyuyamayan gençlerin, yetişkinlikte multipl skleroz (MS) geliştirme riski daha yüksek olabilir. İsveç Karolinska Enstitüsünden çalışmanın yazarı Dr. Anna Karin Hedström, "... Devamını okuOsteoartrit ve Egzersiz

Kısa süreli hafif egzersizler bile diz osteoartritli milyonlarca insanın ağrıyı azaltmasına ve hareket açıklığını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Diz osteoartriti, kemikleriniz arasındaki kıkırdak parçalandığında ağrı, ... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.