Güncel Sağlık Haberleri » %10 Oranında Kilo Vermek Bile Tip 2 Diyabeti Remisyona Sokabilir

%10 Oranında Kilo Vermek Bile Tip 2 Diyabeti Remisyona Sokabilir

Yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre tip 2 diyabet tanısı konan hastalar eğer birkaç yıl içinde %10 oranında kilo verirse hastalıkları remisyona girecek kadar düzelebilir.

Tip 2 diyabet ABD’de 30 milyondan fazla insanda var. Tedavi edilmezse hipertansiyon, hiperglisemi, görme sorunları gibi komplikasyonlara yol açabiliyor. Hastalığın kontrolünde genellikle ilaç tedavisi ve diyet yöntemleri kullanılıyor. Remisyon, tedaviye tekrar gerek kalmayacak ölçüde düzenleme anlamına geliyor. Diyabetin remisyona girmesi bariyatrik cerrahi gibi yalnızca belirli koşullarda gerçekleşiyor.

Cambridge Üniversitesinde yapılan ve sonuçları "Diabetic Medicine" dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma bu konuda umut verici sonuçlar buldu. Çalışmada tip 2 diyabet tanısı konmuş 40-69 yaşları arasındaki 867 kişinin verileri değerlendirildi. Katılımcılar 5 yıl boyunca izlendi ve %30 unda 5 yıl sonunda remisyon görüldü. Bu kişiler bu süreçte %10 oranında kilo vermişti ve remisyon olasılıkları diğerlerine göre 2 kat yüksekti. Daha önce bu konuda yapılan çalışmalarda remisyon sağlanması için çok daha fazla kilo verilmesi ve kalori kısıtlaması yapılması gerekmişti.

5 yılda %10 kilo vermenin bile işe yaraması hastalar için daha motive edici olabilecek bir bulgu olarak görülüyor.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.
Haber Yayınlanma Tarihi : 01.10.2019

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Görme Problemleri 2 Milyardan Fazla İnsanı Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, Dünya genelinde 2 milyardan fazla insan çeşitli görme problemlerinden muzdarip. Rapora göre hastalardan en az 1 milyarı uzak ve yakın görme bozukluğu, glakom ve katarakt problemleri yaşı... Devamını okuYeşil Çayda Bulunan Bazı Bileşikler Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Katkıda Bulunabilir

Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler global sağlığa karşı önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu bakterilere karşı mücadele yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Son zamanlarda yapılan bir araş... Devamını okuFruktoz Yağlı Beslenmeyi Daha Da Mı Kötü Kılıyor ?

Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışma, yüksek yağlı beslenme şekli ile şekerli içeçeklerin yaratabileceği zarara yönelik yeni bilgiler ortaya çıkardı. Fruktozun yağlanmaya sebep olduğu bilgisine ek olarak, bu çalışmada frukt... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2019 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.