Güncel Sağlık Haberleri » 1 Gölde 40’tan Fazla Balık Türü Keşfedildi

1 Gölde 40’tan Fazla Balık Türü Keşfedildi

Dünyada binlerce balık türünün bulunduğu bilinmektedir. Araştırmacılar, Afrika’daki bir gölde yaklaşık 40 yeni balık türü keşfederek bu sayıyı arttırdılar.

Cambridge Üniversitesi'nden evrimsel biyolog Joana Meier'in liderliğindeki bir araştırma grubu, onlarca yeni balık türü keşfetti. Araştırmacıların belirttiğine göre Zambiya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında yer alan Mweru Gölü; zooloji açısından oldukça önemli, keşfedilmemiş türlere ev sahipliği yapmakta. Araştırmacıların yeni keşfettiği balık türlerinin çoğu, Mweru Gölü'nde yaşayan ve çok sayıda çeşide sahip olan Cichlidae familyasından. Bu yeni türler, Mweru Gölü'ndeki neredeyse tüm gıda kaynaklarını kullanmaya adapte olmuş durumda.

Araştırmacılar keşfedilen bu yeni türlerin melez olabilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirttiler. Ancak farklı türlerin çiftleşerek yavrular oluşturması kolay değildir. Araştırmacıların belirttiğin göre türler arası çiftleşmenin gerçekleşebilmesi için bazı özel şartların sağlanması gerekmektedir. Dişiler, çiftleşmenin başarılı olabilmesi için kritik öneme sahip. Bu durumun geçekleşme ihtimalinin düşük olmasına rağmen yeni yavruların oluşmasını, araştırmacılar diğer türe ait erkeklerin benzer renkte ve benzer dış görünüşe sahip olmasına bağladı. Dış görünüşlerine göre erkekleri ayırt edemeyen dişiler, farklı türlerle çiftleşip verimli döl oluşturdu.

Yeni keşfedilen türlerle birlikte Mweru Gölü’nde kaynaklar için rekabet arttı. Bu nedenle yeni türlerin nesillerinin tükenme ihtimalinin bulunduğu söyleniyor. Araştırmacılara göre yapılan bu keşif ile, evrim için yeni kanıtlar ortaya çıkmış olabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz

Haber Yayınlanma Tarihi : 03.01.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Sağlık Bakanlığı yazı gönderdi: “Dormofol” kullanımı durduruldu

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne “çok acele” ibareli yazı göndere... Devamını okuSigara İçenlerde Depresyon Daha Yüksek Görüldü

2138 öğrenciyle yapılan yeni bir araştırma sigara içen öğrencilerde depresyonun %10 seviyesinde daha fazla görüldüğünü kaydetti. Kudüs'te bulunan 'Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine' üniversitesinden ara... Devamını okuGSS Borcu Olanlara Sağlık Hizmeti Devam Edecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine olan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak olanlara, devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti verilmesi 2020 yılı sonuna kadar sürecek. Resmi Gazete'nin 8 Ocak 2019 sayısı... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.