1 Gölde 40’tan Fazla Balık Türü Keşfedildi

Dünyada binlerce balık türünün bulunduğu bilinmektedir. Araştırmacılar, Afrika’daki bir gölde yaklaşık 40 yeni balık türü keşfederek bu sayıyı arttırdılar.

Cambridge Üniversitesi'nden evrimsel biyolog Joana Meier'in liderliğindeki bir araştırma grubu, onlarca yeni balık türü keşfetti. Araştırmacıların belirttiğine göre Zambiya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında yer alan Mweru Gölü; zooloji açısından oldukça önemli, keşfedilmemiş türlere ev sahipliği yapmakta. Araştırmacıların yeni keşfettiği balık türlerinin çoğu, Mweru Gölü'nde yaşayan ve çok sayıda çeşide sahip olan Cichlidae familyasından. Bu yeni türler, Mweru Gölü'ndeki neredeyse tüm gıda kaynaklarını kullanmaya adapte olmuş durumda.

Araştırmacılar keşfedilen bu yeni türlerin melez olabilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirttiler. Ancak farklı türlerin çiftleşerek yavrular oluşturması kolay değildir. Araştırmacıların belirttiğin göre türler arası çiftleşmenin gerçekleşebilmesi için bazı özel şartların sağlanması gerekmektedir. Dişiler, çiftleşmenin başarılı olabilmesi için kritik öneme sahip. Bu durumun geçekleşme ihtimalinin düşük olmasına rağmen yeni yavruların oluşmasını, araştırmacılar diğer türe ait erkeklerin benzer renkte ve benzer dış görünüşe sahip olmasına bağladı. Dış görünüşlerine göre erkekleri ayırt edemeyen dişiler, farklı türlerle çiftleşip verimli döl oluşturdu.

Yeni keşfedilen türlerle birlikte Mweru Gölü’nde kaynaklar için rekabet arttı. Bu nedenle yeni türlerin nesillerinin tükenme ihtimalinin bulunduğu söyleniyor. Araştırmacılara göre yapılan bu keşif ile, evrim için yeni kanıtlar ortaya çıkmış olabilir.

Makalenin İngilizce ve orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz

Haber Yayınlanma Tarihi : 03.01.2020

Haberi Sosyal Medyada Paylaş:

Sağlık Dünyasından Son Haberler


Amerikada 15-39 yaş kanserleri

Yeni araştırmalar, ABD'li gençler ve genç yetişkinler arasındaki kanser vakalarının 1970'lerden bu yana %30 arttığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından toplanan verileri kullanarak, 1973 ile 2015... Devamını okuGıdalardan Gelen Metabolitler İnme Riskinizi Etkileyebilir

Yeni bir analize göre, vücuttaki metabolitler olarak adlandırılan bazı küçük moleküllerin seviyeleri inme riskinizi etkileyebilir. Metabolitler, insanların yediği gıdalardan gelir ve vücutta ve mikroplarda kimyasal işlemlere neden olurl... Devamını okuAşı haberleri

İngiltere, dünya çapında milyonlarca insanı aşılama yarışında Pfizer'in aşısını onayladı ve bir koronavirüs aşısının acil kullanımına izin veren ilk Batı ülkesi oldu. Bu bir aşıya duyulan acil ihtiyaç ile bir aşının güv... Devamını okuİlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2020 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.