Favipiravir Nedir? Favipiravir Ne İçin Kullanılır?

Favipiravir; Favicovir 200MG, Raviran 200MG, Favira 200MG, Favimol 200MG, Convolyn 200MG ve Loqular 200MG film kaplı tabletler şeklinde bulunan bir etken maddedir. Favipiravir, yeni veya yeniden ortaya çıkan grip (influenza) tedavisinde kullanılır. 1,2,3,4,5,6. Favipiravir piyasada sarı renkli, yuvarlak, bikonveks film kaplı tablet şeklinde bulunur. Favipiravir ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından hem “Ayaktan izlenecek komplike olmayan veya hafif-orta pnömonisi olan olası/kesin Covid-19 olgularında” hem de “Yatış endikasyonu olan Covid-19 olgularında” kullanılan ilaçlardan biridir.7

Favipiravir Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Favipiravir, çocuk ve hamilelerde kullanılmamalıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tedavisinde çocuk ve hamilelerde favipiravir kullanımının hastaya özel şekilde karar verilmesini istemiştir. Lütfen hamileyseniz veya hamile kalabileceğinizi düşünüyorsanız Favipiravir kullanımı öncesinde doktorunuzu bilgilendiriniz. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız. Favipiravir sperm içerisine dağılır. Bu nedenle erkek hastalar tarafından tedavi sırasında veya tedavi bittikten sonraki 7 gün süresince en etkili doğum kontrol yöntemi (örn. kondom kullanımı) kullanılmalı ve gebe kadınlar ile cinsel ilişkiye girilmemelidir. Gebelik şüpheniz veya çocuk doğurma potansiyeliniz bulunuyorsa Favipiravir kullanmadan önce gebelik testinizin negatif olduğundan emin olunuz. Tedavi sırasında veya tedavi bittikten sonraki 7 gün boyunca ise en etkili doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Eğer tedavi sırasında gebelik şüphesi oluşursa derhal Favipiravir kullanmayı kesip doktorunuza başvurunuz1,2,3,4,5,6.
Aşağıdaki bilgiler yalnızca yetişkin hastalarda kullanımına yöneliktir.

Erişkinlerde doz aşağıdaki şekilde verilir:
1.gün:
Sabah 1600 mg (8 tablet) ve akşam 1600 mg (8 tablet) olmak üzere günde iki kez.
2. gün:
Sabah 600 mg (3 tablet) ve akşam 600 mg (3 tablet) olmak üzere günde iki kez.
3. gün:
Sabah 600 mg (3 tablet) ve akşam 600 mg (3 tablet) olmak üzere günde iki kez.
4. gün:
Sabah 600 mg (3 tablet) ve akşam 600 mg (3 tablet) olmak üzere günde iki kez.
5. gün:
Sabah 600 mg (3 tablet) ve akşam 600 mg (3 tablet) olmak üzere günde iki kez.

Kullanımınızı takip etmek ve kolaylaştırmak için T.C. Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı Favipiravir kullanım broşüründen de yararlanabilirsiniz: Broşüre gitmek için tıklayınız.

Favipiravir'in Yiyecek İçecek ile Kullanımı

Favipiravir aç veya tok karnına kullanılabilir. Favipiravir'in yiyeceklerle birlikte alınması, mide bulantısı ve kusma olasılığını azaltmak amacıyla tavsiye edilmektedir.

Favipiravir İle Diğer İlaçların Kullanılması

Aşağıdaki ilaçlar özellikle önemli olduğundan bunları kullanmanız durumunda doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi vermeniz gerekir:
• Pirazinamid (verem hastalığı tedavisinde kullanılır)
• Repaglinid (diyabet/şeker hastalığı tedavisinde kullanılır)
• Teofilin (astım tedavisinde kullanılır)
• Famsiklovir (çeşitli viral hastalıkların tedavisinde kullanılır)
• Sulindak ve asetaminofen (ağrı ve ateşin azaltılması amacıyla kullanılır)
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz1,2,3,4,5,6

Favipiravir Dozunu Kaçırırsam Tekrar Almalı Mıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Favipiravir aşırı dozda alınması durumunda toksik yan etkilere yol açabilir. Özel bir antidotu olmadığından semptomatik tedavi yapılmalıdır. 1,2,3,4,5,6 Favipiravir'den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

İyileşme görürsem Favipiravir Kullanmayı Bırakmalı Mıyım?

Doktorunuza danışmadan tedavinizi sonlandırmayınız. Doktorunuz size ilacı reçete ettiği rahatsızlığınızın özelliğine göre tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Koronavirüs tedavisi için T.C. Sağlık Bakanlığı favipiravir'in 5 gün boyunca yukarıda belirtilen dozlarda kullanılmasını önermektedir.

Favipiravir Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç gibi, favipiravir etken maddeli ilaçların kullanımında da favipiravir'e duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa, Favipiravir kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

• Alerjik reaksiyon. Alerjik reaksiyonların belirtileri şunlardır: kırmızı veya kabarcıklı döküntü, yutma veya nefes almada zorluk, göz kapakları, dudaklar, yüz, boğaz veya dilde şişme.
• Kabarma, ciltte yaygın pullanma, yüksek ateşin eşlik ettiği iltihaplı sivilceler, kızarıklık ve güneşe karşı daha hassas olma gibi ciddi cilt reaksiyonları
• Dudak, göz, ağız, burun ve genital bölgede cildin kabarması ve soyulması, grip benzeri belirtiler ve ateş. Bu Stevens-Johnson sendromu adı verilen bir rahatsızlık olabilir.

Bunların hepsi çok ciddi ve seyrek görülen yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise DERHAL doktorunuza başvurunuz.1,2,3,4,5,6 Diğer yan etkiler için aşağıdaki Kaynakça bölümünden kullandığınız ilacın kullanma talimatına ulaşabilirsiniz.

Favipiravir Nasıl Saklanmalıdır?

İlacınızı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.1,2,3,4,5,6 Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Favipiravir hakkında daha fazla bilgi için, hasta kullanma talimatını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu bilgiler hastaların bilinçlendirilmesi için olsa da, doktor onayı ve gözetimi olmadan hiçbir ilaç kullanmayınız.

Kaynakça

1. CONVOLYN 200 MG FİLM KAPLI TABLET kullanma talimatı
2. FAVİCOVİR 200 MG FİLM KAPLI TABLET kullanma talimatı
3. FAVİMOL 200 MG FİLM KAPLI TABLET kullanma talimatı
4. FAVİRA 200 MG FİLM KAPLI TABLET kullanma talimatı
5. LOQULAR 200 MG FİLM KAPLI TABLET kullanma talimatı
6. RAVİRAN 200 MG FİLM KAPLI TABLET kullanma talimatı
7. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HALK SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ COVID-19 (SARS-CoV-2 ENFEKSİYONU) ERİŞKİN HASTA TEDAVİSİ (Güncelleme Tarihi: 9.10.2020)
8. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Favipiravir Kullanım Broşürü

Favipiravir Etken Maddesi İçeren İlaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2021 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.