Lisinopril ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C09 RENİN-ANJİYOTENSİN SİSTEMİ
C09A ACE İNHİBİTÖRLERİ
C09AA ACE inhibitörleri
C09AA03 lisinopril

Lisinopril etkin maddesi hakkında kısa bilgi

ACE (Angiotensin-converting enzim) inhibitörü antihipertansif. Yetişkinde 10-40mg/gün (max 80mg). Çocukta 6 yaş üzerinde 0.07- 0.61mg/kg (başlangıç enyüksek 5mg, devam enyüksek 40 mg/gün).
Gebelik kategorisi birinci trimestrde C, iki ve üçüncü trimestrde D.
Kontrendikasyon; ACE inhibitörlerine aşırı duyarlılık ve gebelik.
Etkileşim; diğer antihipertansifler, indometazin, nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar, insülin ve oral antiyabetikler, lityum.
Yan etkiler; aşırı duyarlılık reaksiyonları, baş dönmesi, başağrısı, diyare, öksürük, bulantı, halsizlik...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.