Nitrendipin ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C08 KALSİYUM KANAL BLOKERLERİ
C08C SELEKTİF VASKÜLER KALSİYUM KANAL BLOKERLERİ
C08CA Dihidropiridin türevleri
C08CA08 nitrendipin

Nitrendipin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Dihidropiridin türevi kalsiyum kanal blokeri. Yetişkinde 2 x 10-20mg.
Kontrendikasyon; nitrendipine karşı aşırı duyarlılıkta, gebelik ve emzirme sırasında, stabil olmayan anjina pektorisde, akut miyokard enfaktüsünde, akut krizden sonraki ilk 4 hafta içinde kullanılmamalıdır.
Etkileşim; diğer antihipertansifler, pankuronyum, simetidin, ranitidin, digoksin, rifampisin, greyfurt suyu, P450 3A4 enzim sistemiyle ilgili ilaçlar.
Yan etkiler; Baş ağrısı, asteni, çarpıntı, vazodilatasyon, bulantı, periferik ödem, sersemlik, göğüs ağrısı, hipotansiyon,taşikardi, karın ağrısı, kabızlık,ishal, dispepsi, kusma, kas ağrısı, sinirlilik, tremor, vertigo, dispne,kaşıntı, döküntü, görme bozukluğu, bulanık görme, karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluk, poliüri, diş eti hiperplazisi, jinekomasti, lökopeni, agranülositoz...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Nitrendipin etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.