Asebutolol ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C07 BETA BLOKERLER
C07A BETA BLOKERLER
C07AB Beta blockerler (selektif)
C07AB04 asebutolol

Asebutolol etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Beta 1-selektivite (kardiyoselektif), orta derecede intrinsik sempatomimetik aktivite (ISA) ve membran stabilizan etkili bir beta-reseptör blokeridir. Yetişkinde 200-1200mg/gün.
Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; Şok, Akut miyokard enfarktüsü, Konjestif kalp yetmezliği, 2. ve 3. derece AV blok, Hasta sinus sendromu, Sinoatriyal blok, Bradikardi, Hipotansiyon, İlerlemiş periferik damar hastalığı, Obstrüktif solunum yolu hastalıkları, Bronşiyal hiperreaktivite, Asidoz, Sistemik lupus eritematozus, MAO inhibitörleri ile eş zamanlı kullanım (MAO-B inhibitörleri hariç), IV verapamil ve diltizem gibi kalsiyum antagonistleri veya disopiramid gibi antiaritmiklerle birlikte kullanımı, aşırı hassasiyet.
Etkileşim; insülinin veya diğer oral antidiyabetikler, trisiklik antidepresan, barbitüratlar, fenotiyazin, diüretikler, vazodilatatör ve diğer antihipertansif ilaçlar, nifedipin tipi kalsiyum kanal blokerleri, antiaritmik ilaçlar, verapamil ve diltiazem tipi kalsiyum antagonistleri, kalp glikozidleri, reserpin, alfa-metil dopa, guanetidin, guanfasin veya klonidin, noradrenalin veya adrenalin, MAO inhibitörleri, simetidin, narotikler, antienflamatuarlar.
Yan etkiler; Baş dönmesi, yorgunluk, sersemlik, terleme, baş ağrısı, uyku bozuklukları, kabus veya şiddetlenmiş rüya aktivitesi, depressif ruh hali, halüsinasyon, geçici gastrointestinal şikayetler, allerjik deri reaksiyonları, hipotansiyon, bradikardi, senkop, çarpıntı, atriyoventriküler ileti bozuklukları, kalp yetmezliğinin kötüleşmesi, angina pektoris hastalarında kriz şiddetinde artış, kol ve bacaklarda parestezi ve soğukluk hissi, nadiren kaslarda güçsüzlük, periferik damar hastalarında (Raynaud sendromu dahil) şikayetler artabilir, dispne, ağızda kuruluk, konjunktivit, gözyaşı azalması (kontakt lens kullananlar için önemli)...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Asebutolol etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.