Amilorid + hidroklorotiazid ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C03 DİÜRETIKLER
C03E DİÜRETIK VE POTASYUM TUTAN AJAN KOMBİNASYONU
C03EA Low-ceiling diüretikler ve potasyum tutucu ajan
C03EA01 amilorid + hidroklorotiazid

Amilorid + hidroklorotiazid etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Primer etkisi toplayıcı tübüllere olan potasyum tutucu amilorid ile primer etkisi distal tübül üzerine olan natriüretic hidroklorotiazid kombinasyonu. Yetişkinde 1-2 tablet/gün.
Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, hiperkalemi, böbrek yetmezliği ve diğer potasyum tutucu diüretikler (spironolakton, triamteren gibi) birlikte kullanılması kontrendikedir. Etkileşim ; antienflamatuar ilaçlar, ACE inhibitörleri, diğer diüretikler, alkol, barbitürat, narkotik analjezikler, antidiabetikler, kolestiramin, kortikosteroid, norepinefrin, tübokürarin, lityum.
Yan etkiler; baş ağrısı, halsizlik, senkop, aritmi, ortostatik hipotansiyon, anjina pektoris, ishal karın ağrısı, konstipasyon, bulantı, adele krampları, parestezi, vertigo, uykusuzluk, depresyon, dispne, aşırı duyarlılık reaksiyonları, impotans, dizüri, noktüri, jinekomasti...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Amilorid + hidroklorotiazid etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.