Klortalidon + rezerpin ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C02 ANTİHİPERTANSİFLER
C02L ANTİHİPERTANSİF VE DİÜRETİK KOMBİNASYONLARI
C02LA Rauwolfia alkaloidleri ve diüretik
C02LA01 klortalidon + rezerpin

Klortalidon + rezerpin etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Distal tübül üzerine etkili bir diüretik olan klortalidon ile adrenerjik nöron blokörü rezerpin kombinasyonu. Yetişkinde günde yarım veya 1 tablet.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık, anüri, ciddi böbrek yetmezliği (kreatinin klirensi 30 mL/dak.’nın altında) ve ciddi karaciğer yetmezliği. Refrakter hipokalemi veya artmış potasyum kaybı, hiponatremi, hiperkalsemi ve semptomatik hiperüriseminin (gut hikayesi veya ürik asit taşı) bulunduğu durumlar, gebelik, belirgin depresyon veya depresif hastalık hikayesi, Parkinson hastalığı, epilepsi ve elektrokonvülsif tedavi. Feokromositoma, beraberinde veya yakın zamanda MAO inhibitörleri ile tedavi. Akut peptik ülser ve ülseratif kolit.
Etkileşim; antihipertansifler, lityum, kortikosteroidler, ACTH, alfa2-agonistler, amfoterisin, karbenoksolon, insüln ve antidiabetikler, non-steroidal antienflamatuvar ilaçlar, dijital, allopürinol, sitotoksik ajanlar, antikolinerjik ajanlar, D vitamini veya kalsiyum tuzları, Siklosporin, MAO inhibitörleri, alkol, genel anestetikler, bazı antihistaminikler, barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar, adrenalin veya diğer sempatomimetik maddeler.
Yan etkiler; ağız kurulu, dispepsi, bradikardi, ödem, dispne, sersemlik, sinirlilik, görme bulanıklığı, aritmi, hipotansiyon...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Klortalidon + rezerpin etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.