Metildopa ATC Sınıflaması

ATC SINIFLAMASI - C - KALP DAMAR SİSTEMİ
C02 ANTİHİPERTANSİFLER
C02A SANTRAL ETKİLİ ANTİADRENERJİKLER
C02AB Metildopa
C02AB01 metildopa

Metildopa etkin maddesi hakkında kısa bilgi

Santral etkili sempatolitik, santral alfa2 agonisti antihipertansif. Yetişkinde günde 2-4 defa 250-500mg. Max 3gr/gün. Çocukta 10 mg/kg 2-4 defa. Max 65mg/kg veya 3gr/gün.
Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.
Kontrendikasyon; aktif karaciğer hastalıkları, MAO inhibitörleri ile birlikte kullanımı, aşırı duyarlılık.
Etkileşim; antihipertansifler, genel anestezikler, lityum, MAO inhibitörleri.
Yan etkiler; sedasyon, baş ağrısı, halsizlik,angina pectoris, kalp yetmezliği, bradikardi, ortostatik hipotansiyon, pancreatit, kolit,kusma, ishal, siyah dil, ağızda kuruluk, hiperprolaktinemi, lökopeni, granülositopeni, trombositopeni, hemolitik anemi, karaciğer fonksiyon bozukluğu, lupus benzeri tablo, eozinofili, parkinsonizm, Bell's palsy, sedasyon,asteni, sefalji, depresyon, parestezi, BUN yükselmesi, artralji, miyalji, burun tıkanıklığı, döküntü, amenore, jinekomasti, laktasyon, impotans, libido azalması...

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !


Metildopa etkin maddesini içeren ilaçlar


İlacabak Logo


Önemli Uyarı : İlacabak.com Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

İlacabak sosyal medyada :
İlacabak Twitter Sayfası İlacabak İnstagram Sayfası İlacabak Facebook Sayfası

© 2005 - 2022 İlacabak.com. Her hakkı saklıdır.