T ile başlayan ilaçlar » Pfizer » TAZOCIN 4,50 G IV 1 FKAKON

TAZOCIN 4,50 G IV 1 FKAKON

KUB ve KT:Kısa Ürün Bilgisi ( KUB ) ve Kullanım Talimatı ( KT ) yakında eklenecektir.
Etkin madde:piperasilin-tazobaktam
ATC: ATC SINIFLAMASI - J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK)
J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER
J01C PENİSİLİNLER
J01CR Penisilinli kombinasyonlar
J01CR05 piperasilin-tazobaktam
SB.atc:J01CR05
Reçete Durumu:Normal Reçete ile satılır.
İlaç Firması: PFIZER
Barkod :8699572790062
Satış Fiyatı:40.46 ₺

Sitemizde ilaç satışı yapılmamaktadır.
İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır.
İlaç fiyatları TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır.
Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

piperasilin-tazobaktam Etkin Maddesi Hakkında Kısa Bilgi

Hücre duvarı sentezi inhibitörü penisilin grubu antibiyotik.
Piperasilin semisentetik penisilin.
Tazobaktam beta laktamaz inhibitörüdür.
Yetişkin 6 saatte bir 3,375gr IV infüzyon (30 Dakika).

Gebelik kategorisi B. Anne sütüne geçer.

Kontrendikasyon; penisilin veya betalaktamaz inhibitörlerine allerji.

Etkileşim; Aminoglycosides, Probenecid, Vancomycin, Heparin, Vecuronium, Methotrexate.

Yan etkiler; allerji (ürtiker-anaflaksi), enjeksiyon bölgesinde ağrı, eritem, tromboz, tromboflebit, baş ağrısı, nöromuskuler irritabilite, konfüzyon, halüsinasyon, depresyon, tinnitus, tremor, vertigo, konvülzyon, hipotansiyon, aritmi, senkop, kardiak arrest, ağızda tad değişikliği, stomatit, bulantı, kusma, ishal, epigastrik ağrı, psödomembranöz kolit, melena, trombositopeni, nötropeni, hemolitik anemi, hepatik kolestaz ve transient hepatit, lökore, vajinitis, interstisyel nefrit,

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik, hatalı veya güncellenmemiş olmasından ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler. Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

TAZOCIN Hakkında Kısa Bilgi

TAZOCIN 4,50 G IV 1 FKAKON, PFIZER firması tarafından üretilen, bir kutu içerisinde 1 adet 4.5 G piperasilin-tazobaktam etkin maddesi barındıran bir ilaçtır. TAZOCIN , piyasada 40.46 ₺ satış fiyatıyla bulunabilir ve Normal Reçete ile satılır. İlacın barkod kodu 8699572790062 dir.

TAZOCIN , ATC sınıflamasının J - ANTİENFEKTİFLER (SİSTEMİK) kategorisinde ve J01 SİSTEMİK ANTİBAKTERİYELLER sınıfında bulunur. TİTCK listesindeki ATC kodu J01CR05 ve ATC adı piperacillin and enzyme inhibitor dır. İlacın 16 adet eş değer ilacı bulunur.

Kısıtlamalar

EHU
Bu antibiyotikler, enfeksiyon hastalıkları uzmanının (EHU) yazabileceği, EHU’nın olmadığı yerlerde İç Hastalıkları Uzmanının yazabileceği, Çocuk hastalarda, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olmadığı yerlerde Çocuk Hastalıkları Uzmanının yazabileceği antibiyotiklerdir.
Acil durumlarda, (endikasyonları dahilinde kullanılmak kaydıyla) iç hastalıkları ve çocuk hastalıkları uzmanları tedaviye başlayabilir, ancak takip eden ilk iş günü, bu uzmanlar tarafından yazılan reçetenin EHU tarafından onaylanması zorunludur.
Hastane enfeksiyon komitesinin belirlediği kurallar ve/veya protokollere uygun olarak enfeksiyon hastalıkları uzmanı aranmaksızın hastayı tedavi etmekte olan uzman hekim tarafından da yazılabilecektir.

Prospektüs

FORMÜL
Piperasilin sodyum / Tazobaktam sodyum
ENDİKASYONLAR
Duyarlı Gram (+), Gram (-) aerobik ve anaerobik bakterilerin neden olduğu alt solunum yolu, idrar yolu, intraabdominal, cilt, jinekolojik, kemik ve eklem infeksiyonları ile bakteriyel septisemi ve polimikrobik infeksiyonların tedavisinde kullanılan geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Amprik tedavide ve profilakside kullanılabilir.
KONTRENDİKASYONLAR
Tazocin kullanımı penisilinler ve/veya sefalosporinler ya da ß-Laktamaz inhibitörlerinin herhangi birine karşı alerjik reaksiyonlarının olduğu bilinen hastalarda kontraendikedir.
UYARI VE ÖNLEMLER
Oluşabilecek alerjik reaksiyonlara ve özellikle anaflaktik reaksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır. Uzun süreli tedavilerde renal, hepatik ve hematolojik tablolar izlenmelidir. Kesin gerekli görülmedikçe gebelerde ve süt veren annelerde kullanılmamalıdır.
YAN ETKİLER / BEKLENMEYEN ETKİLER
Kızarıklık, kaşıntı, diyare, bulantı, kusma, baş ağrısı, konstipasyon, dispepsi, uykusuzluk, ateş, karın ağrısı, anksiyete ve dispne gibi yan etkiler görülebilir.
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Günlük doz infeksiyonun şiddetine ve bölgesine bağlı olarak erişkinlerde ve 12 yaş üzerindeki çocuklarda her 6-8 saatte bir 4.5 g`dır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarı yapılmalıdır. 12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Tazocin, yavaş intravenöz enjeksiyon (3-5 dakika) veya infüzyon (20-30 dakika) yoluyla verilebilir.
İntravenöz Enjeksiyon: Her bir Tazocin 4.5 g flakonu aşağıdaki seyrelticilerden birinin 20 mL`si ile sulandırılmalıdır. Sulandırma için seyrelticiler: Enjeksiyonluk su; Sodyum Klorür enjeksiyonu; Bakteriostatik enjeksiyonluk su.
İntravenöz İnfüzyon: Her bir Tazocin 4.5 g flakonu aşağıdaki seyrelticilerden birinin 20 mL`si ile sulandırılmalıdır. Sulandırılmış çözelti daha sonra aşağıda verilen intravenöz seyrelticilerden bir tanesi ile istenilen hacme ( ör; 50 mL. ila 150 mL) seyreltilebilir.
İnfüzyon için seyrelticiler: % 0.9 enjeksiyonluk sodyum klorür; enjeksiyonluk su**; % 5 dekstroz salin içerisinde % 6 dekstran** Herbir doz için önerilen maksimum enjeksiyonluk su hacmi 50 mL.`dir. İntravenöz infüzyon için steril transfer iğnesinin bir ucu, liyofilize tozun bulunduğu flakona, diğer ucu ise yukarıda belirtilen seyrelticilerden ( 50 - 150 ml ) herhangi birinin bulunduğu ambalaja takılarak dilue edilir ve berraklaşana kadar çalkalanır. Flakona takılı bulunan şişe askısı yardımı ile infüzyon şeklinde uygulanır.
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
Tazocin 4.5 g flakon ve 50 mL. enjeksiyonluk su şişe askısı ve steril transfer setini içeren ambalajlarda Reçete ile satılır.

Aradığınız bilgiye ulaşamadıysanız, etkin maddesi aynı olan aşağıdaki ilaçların prospektüs, kullanım talimatı ve kısa ürün bilgilerinden faydalanabilirsiniz.


İlacabak.com - Sitemizde ilaç satışı, ilaç temini veya ilaç promosyonu gibi bir faaliyetimiz yoktur. Ayrıca sitemiz üzerinde tıbbi konularda yardım veya danışma hizmeti de verilmemektedir. Sitede yer alan tüm bilgiler hasta ve doktorların ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması için hazırlanmıştır. Sitemizdeki bilgilerin eksik veya güncellenmemiş olmasından sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Siteye giren kullanıcılarımız bu koşulları kabul etmiş sayılır. İlaç kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışınız.

Sitemizde yaptığınız ziyaretten memnun kalmadıysanız bizimle iletişime geçerek gelişmemize katkıda bulunabilirsiniz.